Nepořádek na hřbitově! Návštěvníků je prý příliš!

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pátek, 5. listopad 2021 06:56
Nepořádek na hřbitově! Návštěvníků je prý příliš! Foto: se svolením ZAK TV

Přeplněné kontejnery a hromady listí rozčilují lidi, kteří přišli zavzpomínat na své blízké v letošním dušičkovém týdnu na centrální plzeňský hřbitov. Správa hřbitova se snaží vše uklidit, ale nápor lidí je letos prý extrémní, a tak nestíhají.

I tento rok se uctít památku zesnulých na západě Čech vydaly tisíce pozůstalých. Nápor pocítily všechny hřbitovy, a to především ten největší na Doubravce. O tom, že lidé letos plzeňský ústřední hřbitov navštěvovali opravdu hojně, svědčí i velké množství odpadků, na které si mnozí z nich stěžovali. "Byla jsem překvapená tím velkým nepořádkem v celém prostoru hřbitova, tak jsem si tak říkala, že je to neúcta vůči pozůstalým i vůči těm pohřbeným. Chodíme sem asi 30 let a v takovém nepořádku to tu nikdy nebylo," uvedla paní Ilona, která dokonce poslala email ředitelce hřbitova, aby nepořádek vyřešila. Ta dělá, co může, ale tlak návštěvníků byl letos prý opravdu obrovský.

"Byl extrémní nápor lidí, musím říci, že za dobu, co pracuji na správě hřbitovů. jsem nezažila, aby byl takový nápor lidí na dušičky. Bylo toho hrozně moc. Došlo k tomu, že byla vichřice, pak byl mráz, takže to listí spadlo najednou a my to opravdu nejsme schopni najednou uklidit. Naši zaměstnanci jezdí, uklízí, vyváží popelnice, vyváží odpad, hrabou listí, snaží se to, co nejrychleji uklidit, ale okamžitě to prostě nejde," vysvětlila ředitelka Správy hřbitovů a krematoria města Plzně Kateřina Šneberková.

Na davy v okolí hřbitova je stále připravena také policie. "Policisté v rámci běžného výkonu služby monitorují situaci v okolí hřbitova v souvislosti se svátkem památky zesnulých se zaměřují i na situaci na silnicích, kdy do ulic vyrážejí takzvaní sváteční jezdci. Do současné doby jsme v souvislosti s dušičkami řešili jeden případ vloupání do vozidla, kdy jeho majitel vozidlo zaparkoval u hřbitova a z vozidla mu neznámý pachatel odcizil batoh s cenostmi," informovala policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Letošní dušičky jsou právě pro zloděje obdobím žní. Nejen, že často vykrádají auta u hřbitovů nebo berou výzdobu hrobů, ale velkým problémem jsou i kapsáři. Nápor lidí, kteří chodí zavzpomínat na své blízké, potrvá s největší pravděpodobností minimálně do konce tohoto týdne.