Nepijte alkohol, vzkazují mladistvým pomocí kampaně známé osobnosti

Zveřejněno v Z Plzně
Od - čtvrtek, 1. prosinec 2022 13:38
Nepijte alkohol, vzkazují mladistvým pomocí kampaně známé osobnosti Foto: město Plzeň

Upozornit na problematiku pití alkoholu u nezletilých má za cíl tradiční kampaň Respektuj 18! Vyvrcholí v neděli 4. prosince takzvaným Dnem Respektuj 18!, kdy na náměstí Republiky u speciálního stánku může veřejnost diskutovat s odborníky, probrat konkrétní problémy, zapojit se do soutěží nebo získat od Mikuláše červené „respektující“ ponožky. 

Podle primátora Plzně Romana Zarzyckého kampaň Respektuj 18! míří na dospělou populaci, na prodejce, provozovatele restaurací a hostinské. "V největší míře však cílí na rodiče dětí a mladistvých, neboť rodina je tím nejdůležitějším vzorem ve výchově. Sám se v tomto směru snažím vychovávat své tři děti, alkohol nepiji a podporuji všechny, kteří se rozhodli být dobrým příkladem pro ostatní,“ prohlásil.

Podruhé město spojujem Respektuj 18! s postavou Mikuláše, který se čtyři dny od 1. do 4. prosince bude pohybovat v ulicích Plzně a rozdávat červené ponožky s logem kampaně. "Kde přesně se Mikuláš objeví, to se lidé dozvědí z městských sociálních sítí. Podpořit pak kampaň a šířit myšlenku dál je možné zcela jednoduše – stačí si ponožky obléct, vyfotit a fotku sdílet na sociálních sítích s hashtagem #respektuj18,“ uvedl Jiří Winkelhöfer, radní města pro oblast bezpečnosti a prevence kriminality.

Vrcholem kampaně je tzv. Den Respektuj 18!, který připadá na neděli 4. prosince. Ve speciálním stánku Respektuj 18!, který bude na náměstí Republiky od 10 do 18 hodin, může veřejnost probrat konkrétní otázky k prevenci pití alkoholu mladistvými s odborníky nebo se zapojit do soutěží na místě. „Předčasná a pravidelná konzumace alkoholu přináší do života dětí a mladých lidí zcela zbytečná rizika. Kampaň Respektuj 18 je podle mého názoru cenná zejména proto, že se snaží zpevnit nás dospělé v tom, abychom naše děti podpořili v záměru odložit zahájení konzumace alkoholu do dospělosti a svým příkladem jim ukázali, jak s ním bezpečně zacházet,“ vysvětlil Petr Hrouzek, ředitel Centra protidrogové prevence a terapie.

V letošním roce město natočilo a sdílelo na podporu kampaně rozhovor ředitele Centra protidrogové prevence a terapie Petra Hrouzka s Ondřejem Baumrukem, kterého může veřejnost znát jako moderátora, influencera, ale i choreografa a herce Divadla J. K. Tyla. "V rozhovoru najdou lidé odpovědi na konkrétní otázky, které se jich mohou osobně dotýkat. Popřípadě mohou využít i nově zřízenou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., kde dostanou radu a pomoc od odborníků,“ zdůraznil Aleš Průša, vedoucí Odboru bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení Magistrátu města Plzně, který za město kampaň zajišťuje.

Město Plzeň se kampaní Respektuj 18! úspěšně podílí na osvětě k problematice pití alkoholu u dětí a mládeže od roku 2013. Projekt podporuje řada subjektů z neziskového sektoru, některá města, městské části a kraje. Ze známých osobností mu v minulosti propůjčili svou tvář například tenistka Andrea Sestini Hlaváčková, herci Martin Stránský a Tereza Bebarová, kuchař Filip Sajler, lyžař Ondřej Bank, nebo hokejista a manažer Martin Straka.