Největší problém? Nedostatek vakcín, říká nový koordinátor očkování

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 12. březen 2021 08:16
šín Foto: ZZS PK

Naskočil do rozjetého vlaku na jednu z nejvíce klíčových pozic. Lékař Fakultní nemocnice Plzeň a Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Robin Šín se stal po Petru Pazdiorovi krajským koordinátorem očkování. "Určitě to bylo těžké, i když část informací a rozjezd udělal můj předchůdce profesor Pazdiora. Ale musím říci, že díky paní hejtmance a třeba vedoucímu odboru zdravotnictví na Krajském úřadě jsem se zapracoval rychle a funguje to," prohlásil.

Když bych se vás zeptala na aktuálně největší problém, bude to nedostatek vakcín? Odpověděla jste si sama. Je to opravdu nedostatek vakcín. Byli bychom schopni naočkovat čtyřikrát, pětkrát více lidí za den, než teď. Několik dní už dosahujeme hodnoty přes 2 tisíce podaných dávek denně. Ale říkám otevřeně, že přes 8 tisíc za den bychom zvládli. Prostě vakcíny nejsou.

Premiér říkal, že se rychlost očkování výrazně zvyšuje, alespoň, co se týká celé republiky. Je to tak i v kraji? Určitě, posledních pár dní už jsme na čísle 2300, 2400 podaných dávek. Mírně se to zvedlo, ale v dalších týdnech dodávky zvýšené nebudou, takže si myslím, že čísla budou stagnovat, možná půjdou i trochu dolů. Až od dubna můžeme očekávat zlepšení.

Kdy myslíte, že se na očkování dostane i široká veřejnost bez preference? Tam je problém, že vláda neustále přidává nebo plánuje přidat nějaké preferenční skupiny. Jako je třeba kritická infrastruktura, pak samozřejmě přijde na řadu kategorie 60 nebo 65 +. Těch preferenčních skupin je tolik, že si myslím, že za dva, tři měsíce se každý najde v nějaké preferenční skupině.

Od dubna se počítá s tím, že se budou registrovat lidé nad 60 nebo 65 let. Bude to i poté ještě odstupňované podle věku nebo to je naposledy? Ne, pak už ne. Tohle je naposledy. Podle dodávek vakcín už to vypadá, že se to poté lidově řečeno "pustí".

Narážel jste na kritickou infrastrukturu. Ministr vnitra Hamáček chtěl narychlo posunout do preferencí policisty, protože jsou teď kvůli vládním omezením tzv. na ráně. Je podle vás reálné je rychle naočkovat? (rozhovor probíhal předtím, než vláda zveřejnila posunutí do prioritnější skupiny, pozn. red.) V tuhle chvíli vzhledem k počtu vakcín to reálné není. (vakcíny nakonec mají jít mimo registraci, pozn. red.) Mělo to být hned na začátku. Kdo jiný by měl v době nouzového stavu být naočkovaný jako první, než kritická infrastruktura, bezpečnostní sbory, ozbrojené síly. Zároveň tedy se seniory.

Z vašeho pohledu tedy chybná očkovací strategie? Měli být policisté, vojáci a hasiči na řadě dříve? Určitě jsou důležité kategorie 80+, 70+, ale k nim se měly hned přidat tyto další skupiny.

Mluvilo se o tom, že do konce léta či do začátku podzimu bude očkovaný každý, kdo bude mít zájem. Sedí to? Myslím si, že na podzim. Když bude chtít očkování třeba zdravý třicátník, který nepatří do žádné preferenční skupiny, tak to bude tak v září, v říjnu. Dřív ne.