Následky silné večerní bouře: 30 tisíc domácností bez proudu a stoupající hladiny řek

Zveřejněno v Aktuálně
Od - středa, 30. červen 2021 08:17
Následky silné večerní bouře: 30 tisíc domácností bez proudu a stoupající hladiny řek ilustrační

Aktualizováno 8:44 Po úterní večerní bouřce bylo v Plzeňském kraji asi 30 tisíc domácností bez proudu. Aktuálně je pak bez dodávek elektřiny stále zhruba 8500 domácností, informovala mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Hasiči vyjížděli v průběhu pozdního a večera a noci ke zhruba 300 zásahům spojených se silnými poryvy větru. Zároveň se také začaly výrazně zvedat hladiny řek. Řeka Klabava na Rokycansku vystoupala na druhý stupeň povodňové aktivity, poté spadla na první. Hladina Úslavy v Prádle na jižním Plzeňsku pak dosáhla ve středu ráno druhého stupně povodňového stupně. 

Nejvíce výjezdů si připsali hasiči na Klatovsku zejména na Šumavě, dále na Domažlicku a Tachovsku, ale i v okresech Rokycany a Plzeň-jih. V Klatovech také čerpali vodu.

Silný vítr, který bouři provázel, kácel stromy na elektrické vedení Energetici nyní evidují v kraji dvě desítky poruch na vedení vysokého napětí a další poruchy na nízkém napětí,, řekla Holingerová, Nejvíce poruch hlásí okresy Plzeň - jih a Plzeň - sever, Klatovy, Domažlice a Rokycany. "Naše týmy jsou v terénu, pracují na odstraňování poruch," uvedla mluvčí. Energetici budou podle ní pracovat celou noc, velkou část poruch by chtěli odstranit do půlnoci.

Hladiny řek stoupaly

Klabava v Nové Huti na Plzeňsku už ve 21:30 vystoupala na první povodňový stupeň a po 22. hodině na druhý. Na Plzeňsku dosáhla kolem 22. hodiny prvního povodňového stupně také Úslava v Prádle, ve středu ráno pak vystoupala na druhý stupeň. Před 23. hodinou už hladiny toků místy klesaly. Klabava se dostala zpět na první povodňový stupeň.

Podle webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) napršelo za posledních 24 hodin v Plzeňském kraji nejvíce na Šumavě. Například v Hojsově Stráži to bylo za 24 hodin téměř 64 milimetrů. Železná Ruda Čachrov hlásí 40 milimetrů, v Plzni spadlo přes 30 milimetrů. Vydatné deště zaznamenaly také například Rokycany, kde za 24 hodin napršelo 52,9 milimetru vody, přičemž přes 32 milimetrů spadlo v úterý za jednu hodinu. Déšť se projevil na hladině Klabavy, která v Nové Huti na Rokycansku během hodiny vystoupala až na druhý povodňový stupeň. Zatímco ve 21 hodin měla řekla hladinu 106 centimetrů a průtok 12,4 metru krychlových za sekundu, o 80 minut později hladina stoupla na 162 centimetrů a průtok se zvedl na 25,5 metru krychlových za sekundu.

Problémy také na železnici

Bouřky postupně přerušily provoz vlaků asi na třech desítkách tratích po celé republice. Pro voz omezily například pády stromů na koleje nebo přerušení dodávek proudu. Omezení se dotkla podle informací na webu Českých drah především regionálních spojů. Spojení ale bylo přerušeno například i na trati mezi Domažlicemi a německým městem Furth im Wald.

čtk+osm