Nápad na netradiční betlém ze sena vznikl u piva. Teď ho jezdí obdivovat lidé z celého kraje

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 25. prosinec 2020 09:22
received_141039181101075 Foto: M. Sedláček/ZAK TV

Unikátní betlém zdobí už pátým rokem náves v Číčově u Spáleného Poříčí. Unikátní je ze dvou důvodů. Lidé si ho každý rok vyrábějí sami a základním materiálem je seno, které sami nasuší. Každý rok přitom přibude nějaká nová postavička. Betlém ze sena zůstane na číčovské návsi až do Tří králů.

Foto: M. Sedláček/ZAK TV

Letos je na návsi v Čičově od začátku adventu 14 postaviček a k tomu navíc velbloud, beran, ovce a dvě jehňata. Všechno ze sena, které si lidé sami nasušili. "Betlém se každý rok rozrůstá o nějako postavu. První betlém byla v podstatě jen svatá rodina a tři králové. Postupně jsme přidávali pasáčka, hudebník jeden, potom dva hudebníci a vloni jsme poprvé měli i překvapení pro všechny, měli jsme to takovou babičku s dědečkem na lavičce a letos je vystřídali dva lyžaři," uvedla jedna z autorek a zároveň členka Sboru dobrovolných hasičů Zdeňka Stehlíková. Prvotní nápad přitom začal před lety v hospodě u piva. "Řekli jsme si, že je tu hodně dětí a něco bychom pro ně mohli udělat," vysvětlila Stehlíková.

Základem je dřevěná kostra, na kterou se potom seno navazuje provázkem, utahuje se, až se vytvaruje vlastně tvar zvířátka, jak si ho člověk představuje. "Prvotní začátky byly velmi těžké. Pro nápady jsme chodili na internet a na různé obrázky, aby se opravdu podobal velbloud velbloudu. Ze začátku to trvalo několik dní," uvedla Irena Rybáková. Podle ní první přípravy začínají už v říjnu. "Každý má své zaměstnání a dělá se to pouze ve volném čase, takže na betlému pracujeme o víkendech, většinou ve stodole," dodala.