Na šumavský Špičák přijely stovky lyžařů, fronty se nikde netvořily

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - sobota, 19. prosinec 2020 18:43
Lyze na Spicaku foto: Ski areál Špičák

Zhruba 550 lidí přijelo dnes do 15:00 lyžovat do Ski&Bike Špičák, největšího zimního areálu v regionu. Zahájil provoz hned v pátek 18. prosince, kdy to umožnilo čerstvé vládní rozhodnutí. V první den sezony přijelo necelých 300 lyžařů, což byla na všední den slušná návštěva, řekl ředitel areálu Vladimír Kasík.

Nikde se netvoří žádné fronty ani dopravní zácpy. "Parkovacích míst je dostatek jak na našem bezplatném parkovišti, tak u pana Vrbase (u nádraží), i na Kaskádách, které jsou téměř úplně prázdné," uvedl Kasík. Lyžaři přijeli hlavně místní a ti, co mají v oblasti apartmány a chalupy. Na Železnorudsku nelyžují žádní cizinci.

"Na lanovce, jejíž kapacita je 2400 osob za hodinu, není vůbec žádná fronta. Všeho je dostatek. Koridory jsou u pokladen i u lanovky, hlídají to naši pracovníci. Totéž je u výdejových okének s jídlem. Není s tím žádný problém. Až na výjimky jsou lidé zodpovědní. Žádné nebezpečí nikde nehrozí," komentoval ředitel areálu protiepidemická opatření.

Na vrcholu Špičáku bylo odpoledne 7,9 stupně a dole 5,7 stupně Celsia. V noci se teploty drží kolem nuly. Zasněžovat se nedá už několik dnů. Od 25. prosince by se mělo ochladit a má sněžit. "Věřím, že trend bude setrvalejší a že sníh přijde," řekl Kasík.

Na Špičáku je otevřena hlavní liniová sjezdovka v podobě hořejšího úseku Slalomové s přejezdem na trasu U zalomeného. Leží na ní minimálně 50 centimetrů technického sněhu. Čtyřsedačková lanovka jede každý den od 08:30 do 16:00. V provozu je půjčovna, lyžařská škola a čtyři výdejová okénka s občerstvením - na vrcholu Špičáku a tři u nástupu na lanovku v chatách Hanička i Blaženka a skibar mezi nimi. Provoz restaurací není kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru možný, stejně tak jako ubytování na horách. Špičák láká i tím, že nezdražil skipasy a zvýhodňuje jejich on-line prodej.

V Plzeňském kraji se v pátek otevřel ještě menší lyžařský areál Samoty v Železné Rudě a večer sjezdovka Nad Nádražím. Všude mají umělé zasněžování. Přírodního sněhu je velmi málo, na běžky lidé zatím nemohou nikam, řekla Mirka Frenzlová z infocentra v Železné Rudě.

Nedaleký bavorský Velký Javor, Čechy velmi oblíbený, nebude podle Frenzlové v provozu a zatím není vůbec jasné, kdy se otevře. Češi ale do Německa stejně nemohou, dodala.

čtk