×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10019

Aktualizováno: Na náměstí řádil vandal, urval hlavu sošce Hurvínka

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pondělí, 11. září 2023 09:06

Aktualizováno 12:28 Od roku 2020 je nedílnou součástí prostoru na náměstí Republiky lavička se Spejblem a Hurvínkem od kanadské sochařky českého původu Lei Vivot. Sousoší, s nímž se fotí i velký počet turistů, ale o víkendu poničil vandal, který Hurvínkovi doslova setnul hlavu.

O tom, že je Hurvínek bez hlavy, informoval o víkendu na sociálních sítích primátor Roman Zarzycký. "Vandalství je barbarství! V tomhle případě je pachatel nejspíš také pořádný pitomec. Hurvínek je dítě všech Plzeňáků a takové barbarství hluboce odsuzuji. Věřím, že se podaří sochu opravit a pachatele dopadnout. Jedná o opravdu krásné umělecké dílo a Plzeňáci ho milují," neskrýval rozhořčení.

Sousoší nechal před lety zhotovit Nadační fond Plzeň sobě. „Nechápu, co se musí honit v hlavě tomu, kdo něco tak otřesného udělal. Hurvínek je přece symbolem laskavosti a přátelství," řekl zakladatel Nadačního fondu Plzeň sobě Roman Jurečko. „Od policie budu chtít záběry. Když k něčemu takovému dojde přímo na náměstí Republiky, musí se zjistit, kdo je pachatelem," dodal Jurečko.

Po neznámém vandalovi prozatím pátrá policie. "Dne 9. září krátce před jedenáctou hodinou večer byla vyslána hlídka plzeňských policistů na náměstí Republiky v Plzni k prověření oznámení o poškození sochy Hurvínka. Zjistili jsme, že u sochy měla stát skupina několika mužů, měla být slyšet velká rána a Hurvínkova hlava se pak kutálela po zemi. Jeden z mužů měl Hurvínkovi hlavu nasadit zpět na tělo a všichni pak utekli," potvrdila policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Policisté provedli ohledání místa činu, zajistili stopy, mezi jinými i hlavu Hurvínka. Škoda dosud nebyla vyčíslena. Ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví. "Máme k dispozici kamerový záznam, který v současné době vyhodnocujeme. Pachatel či pachatelé se mezitím mohou sami přihlásit na obvodním oddělení Plzeň střed," dodala mluvčí policie.