Na Domažlicku se srazily dva vlaky! Už tři mrtví, několik desítek zraněných!

Zveřejněno v Aktuálně
Od - středa, 4. srpen 2021 13:27
Na Domažlicku se srazily dva vlaky! Už tři mrtví, několik desítek zraněných! Foto: ZAK TV/M. Adámková

Aktualizováno 12:07 U obce Milavče mezi stanicemi Domažlice a Blížejov se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. Několik cestujících je v kritickém stavu, desítky utrpěly lehčí zranění. Počet mrtvých narostl na tři, tělo zaklíněného strojvedoucího vyprošťují hasiči. 


229725315 10209542626359034 5361504190883745217 nKe střetu vlaku Ex 351 "Západní expres" s vlakem Os 7406 došlo mezi stanicemi Domažlice a Blížejov po 8. hodině ranní.

Mluvčí krajských hasičů Petr Poncar potvrdil, že byl poplach okamžitě vyhlášen jedenácti jednotkám. "Místo zásahu máme rozdělené na dva useky. Transportujeme osoby z vlaku. Na místě je několik desítek zraněných, míří tam členové posttraumatickeho týmu," doplnil. Pro lehce zraněné a nezraněné cestující poskytla obec Milavče zázemí v místním kulturním domě. 

Podle aktuálních informací nepřežili srážku tři lidé. "Osmačtyřicet lidí utrpělo zranění, která je neohrožují na životě, letecky jsme museli transportovat do nemocnic čtyři osoby, dvě do Prahy a dvě do Plzně. Pozemní cestou jsme transportovali čtyři pacienty. Tři se středně vážným zraněním do Fakultní nemocnice v Plzni, jednoho se středně těžkým zraněním do Domažlické nemocnice," řekla mluvčí záchranky Márie Svobodová. Tři německy hovořící osoby byly podle Svobodové v péči posádek z Německa a následně transportovány do německých nemocnic.

Havlíček: Situace je vážná

K samotné nehodě zamířil také ministr dopravy Karel Havlíček. "Vlak Ex 351 projel návěstidlo v poloze Stůj ve výhybně Radonice na Domažlicku a srazil se s osobním vlakem," uvedl Havlíček. Expres táhla lokomotiva německého dopravce, strojvedoucí byl Čech. 

Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje zřídil informační linku pro občany postižené nehodou. Lidé, kterých se událost přímo dotýká, se mohou obrátit na linku 950 330 330. Na stejné číslo se mají přihlásit i lidé, kteří ve vlaku cestovali a opustili ho ještě před příjezdem záchranných složek.

Fakultní nemocnice v Plzni prosí možné dárce krve, aby okamžitě dorazili na Transfuzní oddělení. "Přijďte ještě dnes, pokud můžete. Jsme tady do 17:00," uvedla nemocnice.

Nehodu na místě vyšetřuje Drážní inspekce i domažličtí kriminalisté.

Foto: PČR, HZS PK, ZAK TV