Se zavřením asistenčního centra pro uprchlíky v Praze hrozí Plzeňskému kraji problém, připouští hejtman

Zveřejněno v Aktuálně
Od - čtvrtek, 2. červen 2022 13:09
Se zavřením asistenčního centra pro uprchlíky v Praze hrozí Plzeňskému kraji problém, připouští hejtman ilustrační. Foto: Plzeňský kraj

Za nešťastné považuje hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták plánované uzavření Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajincům (KACPU) v Praze, ke kterému má dojít v polovině června. Pokud se uprchlíci začnou přesouvat, může se podle hejtmana stát, že plzeňské KACPU zcela zkolabuje a přestane plnit svojí funkci.

V Plzeňském kraji se podle Špotáka už teď výrazně zvýšilo procento těch, kteří požadují ubytování. "Aktuálně pomoc s bydlením potřebuje až čtvrtina příchozích. Na začátku uprchlické krize jsme byli na 2-3 procentech. Pokud se nám sem uprchlíci z Prahy přesunou, tak se může stát, že naše plzeňské KACPU zkolabuje a nebude moci funkci plnit," popsal Špoták s tím, že aktuálně do Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajincům chodí zhruba 50-100 lidí denně. 

Rozhodnutí pražského primátora Hřiba o uzavření KACPU ve Vysočanech považuje hejtman Plzeňského kraje za nešťastné. "Na druhé straně ale Praze rozumím. Tím, že většina uprchlíků směřuje právě tam, jsou už na konci svých sil. Rozhodli se tedy pro tento ne úplně šťastný krok," uvedl Špoták.

Hejtman: Uzavření našeho KACPU neplánujeme

Aktuálně eviduje Plzeňský kraj 26 tisíc uprchlíků, ubytování pak přímo zajišťuje pro 4500 z nich. "Spousta lidí si zajistila ubytování po své ose. Kapacity už tedy nemohou být kraji ani nabídnuty, protože reálně ani žádné místo není," dodal Špoták. Podle hejtmana se přitom uprchlíci stahují především k větším městům. "Víme, že pokud byli přemístěni do jiných míst, tak se jich během 24 hodin 70 procent vrátilo zpátky," potvrdil.

Plzeňský kraj ale zatím nechce jít podobnou cestou, jako například Pardubický kraj. Jeho hejtman Martin Netolický prohlásil, že pokud Praha své centrum uzavře, udělá to stejné. "Nechceme být takto radikální, počkáme na jednání mezi premiérem, ministrem vnitra a primátorem Prahy o tom, jakým způsobem tuto situaci řešit," dodal hejtman.

V uplynulých dnech řešil Plzeňský kraj dva problémy s ubytováním uprchlíků. V Malesicích se musela ostěhovat zhruba stovka Ukrajinců z areálu bývalého zámku kvůli nevyjasněným majetkovým poměrům. Ve Strašicích na Rokycansku zase majitelům ubytování přijelo spontánně několik desítek romských uprchlíků. "Provozovateli, který měl smlouvu s Plzeňským krajem, se tam svévolně dostalo asi 70 uprchlíků navíc. Nebyl schopen zajistit bezpečnost a provozování, proto se rozhodl smlouvu ukončit a zařízení uzavřít," popsal hejtman. 34 uprchlíků bylo podle jeho slov řádně zaregistrováno v plzeňském KACPU. "Ty jsme přemístili do Nových Domků na Tachovsku, zbylých přes 70 uprchlíků jsme doprovodili na rokycanské nádraží. Směřovali směrem na Ukrajinu nebo tam, kde mají hlášené ubytování, což ve velké míře byly Vyšní Lhoty a Bělá-Jezová," dodal.