Moderátorský sen Michala Jančaříka? Chtěl bych dělat rozhovor se Zdeňkem Svěrákem, říká

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 10. březen 2021 09:56

Život si dokáže pohrát s každým z nás a občas je plný nálezů a ztrát. Jak životem proplouvají známé i neznámé osobnosti našeho regionu? Co je motivuje, inspiruje, ale i co jim nevyšlo a přesto se posouvají dál? To vše a mnoho dalšího se dozvíte v novém pořadu Michala Jančaříka Ztráty a nálezy.

Odkdy pořad běží, a jak často a kde se s vámi a hosty budeme potkávat? Je to čerstvé, běžíme od března na Plzeň TV. Jde o týdeník, vždy v pondělí ráno se nasazuje nový díl, který pak můžete do neděle vidět každou hodinu.

Myslíte si, že název pořadu Ztráty a nálezy vystihuje jeho obsah? O čem je? Svým způsobem ano, protože vše, co probíráme v důsledku něco hostům dalo i vzalo a i na to se ptám.

Jak si vybíráte hosty? Jsme plzeňská, nebo řekněme západočeská televize, takže chci, aby hosté byli s regionem nějakým způsobem spojeni. Čím víc se to Plzně a okolí týká, tím lépe, podle mě lidi koukají na regio televizi proto, aby se dozvěděli něco z regionu. Hosté nemusí být nutně obecně známí, naopak, baví mě tzv."vytahovat na světlo" lidi, kteří třeba nejsou všeobecně známí, ale jsou zajímaví, mají zajímavý příběh. Má to své úskalí - tihle lidé jsou třeba prvně před kamerou, mají ostych, nemají zkrátka praxi ve vyjadřování v médich. O to je to pro mě větší výzva. Občas beru i hosty známé, tam je zase výzva se na ně podívat trochu z jiného úhlu, aby diváci nedostali jen to, co už o nich slyšeli desetkrát.

foto: archiv M. Jančařík

Jak jste se k pořadu dostal? V létě jsem na náměstí potřeboval vyndat vozík z auta a kolem šel Honza Sklenář, matador televizní produkce nejen v Plzni, známe se strašidelně dlouho, kdysi mi nabídl pořad Cyklotoulky, který jsme pak točili asi 7 let. Vozík mi podal a řekl, že má nápad a že se mi ozve. Covid nás trochu zdržel, ale moc mě těší, že od března frčíme.

Uváděl jste někdy podobný pořad? Baví vás to? V televizích jsem 20 let, ale takový pořad jsem ještě nedělal. Má to svou logiku. Myslím, že na takový formát potřebuje člověk zkušenosti životní i televizní, aby s tím vůbec mohl začít. Mám k tomu velkou pokoru a baví mě to velice...

Jste zkušený moderátor, přesto, jak vypadá vaše příprava? Pořad má spád a rozhovor běží plynule. Zabere vám jeho příprava hodně času? Děkuju za poklonu. Samozřejmě se snažím o to, aby to mělo spád, aby tam občas probleskl i nějaký vtípek, nebo náznak. Přípravě věnuju dost hodin, postupně objevuju kostru pořadu, věci, na které se chci ptát, tou přípravou se ve mně pomalu tvoří smysl odkud kam to chci táhnout, napadají mě souvislosti. Snad je to znát. Chci, aby to běželo pokud možno s určitou lehkostí a nadhledem. Primární pro mě není zábava, ale obsah.

Dostane vás host někdy do rozpaků? Případně vy jeho? Jasně, to se stává a myslím, že to není vůbec špatně, je to lidské, jsou to emoce a je na tom i vidět, že to jde do určité hloubky, že to není jen takové to neškodné cvrlikání po povrchu.

S kým jste si už ve “Ztrátách” povídal? Posledně jsem tady měl jednu z nejslavnějších Plzeňaček, tenistku Andreu Sestini Hlaváčkovou, trojnásobnou grandslamovou vítězku, finalistku olympiády v Londýně. Moc milá a profesionální. Je vidět, že ví, co chce a zároveň je nohama na zemi a takoví lidé jsou příjemní společníci.

Rozhovory jsou pro mnohé určitě inspirací. Kdybyste si hosty mohl vybírat, koho byste pozval? Čí příběh byste chtěl slyšet? Můj sen je Zdeněk Svěrák. To je pro mě pan Někdo, obrovská ikona. Byl jsem v únoru na pobytu v Praze v rehabilitačním zařízení Paraple, které on po desetiletí zaštiťuje, a je to skvělé zařízení. Tady prostě ryba voní od hlavy. Minutu jsem měl příležitost tam s ním mluvit a byl to pro mě zážitek navždy.

Máte bohaté televizní zkušenosti, jak se vám pracuje v plzeňském studiu? Velice dobře, vždyť s řadou lidí tady se dlouho znám. A studio pro náš pořad je skvělé, vynikající, myslím, že vypadá moc dobře, děkuji za něj.

Na koho se můžeme v dalším díle těšit? Zanedlouho to bude například velmi zajímavá mladá plzeňská malířka Elaine Lore, její velevýrazné obrazy doslova studio rozsvítí barvami a energií, tenhle přísun "jara" si nenechte ujít!

Autor: Markéta Hallová