Mluvčí Evropské komise: Vracet peníze kvůli Agrofertu Česko nemusí

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 27. duben 2021 11:58
plzen_cz_evropsky parlament foto: evropsky-parlament.cz

Na základě auditu firem okolo Agrofertu nemusí vracet Evropské unii žádné peníze. Informoval o tom mluvčí Evropské komise Balázs Ujvari. Důvodem je fakt, že české úřady nepožádaly o proplacení žádných dotací, které byly předmětem auditu. České orgány už daly najevo, že se závěrem auditu nesouhlasí. Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové jdou proti sobě dva právní názory a rozhodnout může jen soud. "Už od loňského roku tvrdíme, že České republice nehrozí vracení prostředků," říká také europoslanec Ondřej Knotek.

Evropská komise v pátek zveřejnila závěrečnou auditní zprávu, která konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů, protože spolurozhoduje o směřování unijních peněz a současně ovládá Agrofert, a nemá nárok na žádné dotace od 9. února 2017, kdy začala platit novela českého zákona o střetu zájmů. Všechny unijní dotace v řádu stovek milionů korun, o které Agrofert od té doby usiloval, by podle auditu muselo Česko vracet. „České úřady nedeklarovaly žádné výdaje pro jakoukoli z operací, jimiž se zpráva zabývala. Proto není nutná žádná finanční oprava,“ potvrdil v pondělí mluvčí komise Balázs Ujvari. Komise bude podle něho s Českem dále řešit pouze některá z doporučení auditu, která zatím české úřady nevzaly v potaz.

"Už od loňského roku tvrdíme, že České republice nehrozí vracení prostředků. Takto jsme byli informováni i na slyšení Evropské komise s Evropským parlamentem. I přesto čeští zástupci v Evropském parlamentu se snaží mystifikovat veřejnost a straší, že bude hrozit vrácení peněz. Nyní se ukázalo, že toto nehrozí," uvedl europoslanec Ondřej Knotek (ANO).

„Závěrečná zpráva ani navazující korespondence neobsahuje žádné korekce. Tedy Česká republika nemusí vracet žádné dotace zpět do Bruselu. Kdo tvrdí opak, tak se mýlí,“ podotkla také Dostálová. Ze závěrečných dokumentů si podle ní každý může o odlišných právních pozicích obou stran udělat obrázek. „Česká argumentace vychází z odborně právní argumentace bez ohledu na to, koho se podstata právního sporu týká. Reakce připravují odborníci několika resortů, kteří se zaměřují na odbornou, primárně právní stránku věci,“ uvedla Dostálová. Komise by měla posuzovat fungování českých řídicích a kontrolních systémů dotací podle evropského právního rámce. „To je finanční nařízení EU, to však definuje střet zájmů velmi obecně,“ dodala Dostálová. EK se opřela o svůj výklad českého zákona o střetu zájmů, se kterým však české orgány nesouhlasí. „K porušení předpisů nedošlo, což je také důvod, proč analyzují možné právní kroky, které by vedly k získání soudního rozhodnutí,“ uvedla.

Samotný Andrej Babiš závěry auditu odmítl s tím, že jsou účelové a zmanipulované, svůj nesouhlas dalo najevo i ministerstvo pro místní rozvoj. Zároveň ubezpečoval, že nehrozí, že by Česká republika měla Bruselu vracet peníze. Některá média však tvrdila, že by Česko mělo do unijní pokladny vracet přes 400 milionů korun.