×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Mladík obžalovaný z brutální vraždy spolužačky je duševně zcela zdravý

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 13. prosinec 2019 12:46
Soud vrah Daniel Miarko Eskorta přivádí do jednací místnosti mladíka obžalovaného z vraždy. Foto: TV ZAK

Zcela duševně zdravý je podle vyjádření znalců Daniel M. (18), který se u plzeňského soudu zpovídá z vraždy stejně staré bývalé kamarádky Terezy. Byl schopen rozpoznat, co dělá, jednal racionálně a promyšleně, ne zkratkovitě. Vypověděly to znalkyně z oboru psychologie a psychiatrie, které zkoumaly duševní stav a osobnost obžalovaného.

Obžaloba  viní mladíka, že letos 27. května dívku kvůli neopětovaným citům zavraždil. Předem se rozhodl a připravil si dva nože. V jejím domě ve Zdemyslicích na Plzeňsku ji pak ubodal. Obžalovaný se ke všemu doznal. Tři ze čtyř bodnutí byla smrtící. Rány byly vedené velkou silou, jedna dokonce přeťala žebro a druhá hrudní kost. Dívka podle znalců zemřela do pěti až sedmi minut na prudkou masivní ztrátu krve poté, co jí rány zasáhly srdce, srdečnici, plíce, játra a ledviny. Před smrtí zřejmě upadla do bezvědomí.

"Posuzovaný je zcela duševně zdravý, z psychiatrického hlediska není nebezpečný. Nebyly zjištěny absolutně žádné znaky psychózy. Motivace k činu koresponduje s racionálním jednáním a plánováním," uvedla psychiatrička Gabriela Leblová. Rezolutně vyloučila, že by Daniel M.  v době skutku trpěl poruchou, jako je mánie nebo deprese, netrpí ani schizofrenií ani bipolární poruchou. O svém závěru nemá jedinou pochybnost. Mladík podle ní nejednal zkratkovitě, v době činu byl zcela příčetný a naprosto schopný rozpoznat a uvědomit si, co dělá.

Psycholožka Jindřiška Záhorská popsala jeho osobnost jako impulsivní, disharmonickou, vztahovačnou, egocentrickou, se sklony k dramatizaci a s absencí vyšších citů. Šanci obžalovaného na nápravu zhodnotila znalkyně jako mírně zhoršenou.

Se svou pozdější obětí se mladík znal od prvního ročníku střední školy, více se začali bavit loni v březnu. Chodili spolu do kina, navštěvovali se doma, trávili spolu víc času. Intimně se nestýkali. Později dívka náhle vztah ukončila, což Daniela M. zasáhlo. Pokusil se spáchat sebevraždu, léčil se na psychiatrii, přešel na jinou školu.

V kritický den nechtěl jít do školy. Matce říkal, že ho bolí hlava a má depresi, ona ho ale do školy poslala. Podle obžaloby se ve škole omluvil a odjel do Zdemyslic, počkal si, až dívka přijde od vlaku, a vydal se za ní domů, kde ji ubodal. Po činu napsal rodině i kamarádům, že ji zabil. Matka se ho vydala hledat, našla ho za Zdemyslicemi, naložila do auta, odvezla k dívčinu domovu a předala ho tam policii.

čtk