Mladí cestovatelé zamíří opět po stopách Hanzelky a Zikmunda

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 23. duben 2021 12:33
IMG_0543 Rektor Miroslav Holeček vyprovodil na cestu Lindu Piknerovou a Tomáše Vaňourka (vpravo). Foto: ZČU

22. dubna 1947 vyrazili na svou první cestu do Afriky a Jižní Ameriky dva mladí inženýři Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka. Po jejich stopách se nyní vydává Expedice Z101, Tomáš Vaňourek z severoplzeňských Plas a afrikanistka Linda Piknerová, absolventka Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni. Svoji výpravu zahájili symbolicky 22. dubna ve Zlíně.

foto: ZČU

Expedice Z101 navazuje na projekt Zikmund100, při němž Tomáš Vaňourek spolu s kolegou Lukášem Sochou zopakovali asijskou cestu Hanzelky a Zikmunda, oslavili sté narozeniny Miroslava Zikmunda a svými zážitky zaujali celou českou veřejnost.

Na Expedici Z101 se s Tomášem Vaňourkem vydá absolventka a někdejší odborná asistentka Fakulty filozofické Linda Piknerová, která se zaměřuje především na Afriku. Expedici proto podpořila i její alma mater – Západočeská univerzita v Plzni. „Minulý projekt Zikmund 100 připomněl fenomén Hanzelky a Zikmunda a obdivuhodným způsobem na slavné cestovatele navázal. Věřím, že i tato africká a americká expedice přinese zajímavé poznatky tom, jak se tyto kontinenty za téměř 75 let proměnily,“ říká rektor ZČU Miroslav Holeček, který Expedici Z101 udělil záštitu.

Foto: ZČU

Start, který byl plánován na rok 2020, zhatila pandemie koronaviru, letos se už po dvojice na dlouho odkládanou cestu může vydat. Expediční speciál, připravený původně Karlem a Alešem Lopraisovými pro Rallye Dakar, doznal od loňského roku mnoha technických i designových úprav a dostal také jméno. Na přání Miroslava Zikmunda, který celý projekt se zájmem sleduje, se jmenuje po Jiřím Hanzelkovi George.

Expedice zamíří nejprve do Tuniska, odkud bude pokračovat do Egypta a Jihoafrické republiky, kam by měla dorazit na sklonku roku 2021. V příštím roce je cílem Latinská Amerika a v roce 2023 by měla být cesta symbolicky završena v New Yorku, kam už H+Z z politických důvodů v roce 1950 nesměli. Expedice Z101 tak jejich cestu dokončí a odkaz obou cestovatelů i tam doveze.