Místo odpočívky pro kamiony vznikla přírodní rezervace

Zveřejněno v Z regionu
Od - sobota, 19. červen 2021 07:01
Bobří hráz Janovského mokřadu. Foto: M. Osvaldová

Přímo u dálnice D5 blízko Nýřan vznikla přírodní rezervace Janovský mokřad. Plzeňský kraj, který nedávno koupil 30 z 72 hektarů její plochy a na poslední chvíli zabránil tomu, aby tam v budoucnu vznikla odpočívka pro kamiony, by ji chtěl už v létě částečně zpřístupnit veřejnosti.

200982337 1486798301663944 154322763002123845 nRozsáhlý mokřad senachází v místě zaniklého rybníka Janov. Kromě kriticky ohrožených jeřábů popelavých, kteří už tam hnízdí třetím rokem, a chřástalů, je místo cenným biotopem pro obojživelníky a hmyz. "Průzkumy ještě nejsou dokončené a řadu druhů sem chceme díky opatřením dostat," řekl Jiří Vlček z krajského odboru životního prostředí. Podle něj se území podařilo zachránit "minutu před dvanáctou" díky místním ornitologům, kteří si všimli, že se na něm pohybují bagry. Pokud by kraj území neodkoupil, došlo by k jeho vysušení a začala tam zemědělská činnost, případně vznikla odpočívka pro kamiony.

Už před prázdninami tam budou základní provizorní informační tabule a bude možné chodit po šestikilometrovém obvodu. Základní část stezek by měla být hotová během prázdnin, první kraj vyznačí v létě. "Do dvou let bychom chtěli vybudovat 7,5 kilometrů stezek, čtyři pozorovatelny, zemní valy s průhledy Plánujeme širokou návštěvnickou infrastrukturu, aby lidé věděli, kam mohou, centrum mokřadů nebude přístupné," řekl šéf krajského oddělení ochrany přírody Jan Kroupar. Nástupní místa na tři okruhy budou u lesíka u Úherců, na Větrné jámě v Nýřanech a u firmy DIOSS Nýřany, kde budou informační tabule. Lidé už by se měli dostat i k bobří hrázi, která je základem pro udržení vodního režimu a stability biotopu.