Milovníci výstav zkrátka nepřijdou, Západočeská galerie je nabízí na internetu

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 12. únor 2021 17:22
DSC_7838 Foto: ZČG

Nový trend přesouvání výstav do online prostoru se nevyhnul ani Plzni. Do náročného úkolu se pustila Západočeská galerie s evropsky unikátní výstavou „NAD SLUNCE KRÁSNĚJŠÍ. Plzeňská madona a krásný sloh“. Její další, již kompletní online expozice „BAOABC. Jak a proč vzniká kniha pro děti“ je kromě dětí určena všem milovníkům obrazových publikací.

Výstava Plzeňská madona a krásný sloh je v krajské metropoli doslova kulturní událostí roku. Představuje naživo jednu z nejvýznamnějších církevních památek Plzně a západních Čech, unikátní opukovou sošku madony ze 14. století, která je tradiční ochránkyní krajské metropole.

Unikátní soška v souvislostech

Výstava ukazuje Madonu, k níž se Plzeňané po staletí v těžkých časech modlili a přinášeli jí dary, v širších souvislostech. K vidění jsou i další evropské Madony vzniklé pod jejím vlivem v tzv. krásném slohu, který sošky idealizoval. Celkový počet Madon na jednom místě, 43, je navíc světovým unikátem.

„Plzeňská madona je klíčovým symbolem našeho města,“ uvedl při zahájení výstavy její patron a primátor Plzně Martin Baxa. „Jsem rád, že po mnoha a mnoha desetiletích je možnost se s ní seznámit.“ Originál sošky totiž mohli návštěvníci zahlédnout pouze z velké vzdálenosti na oltáři chrámu sv. Bartoloměje. Po jeho rekonstrukci se Madona vrátí zpět a zůstane zde pravděpodobně po několik generací.

„Autoři připravili skutečný skvost. Středověkých výstav je velmi málo. Je to dáno daleko větší náročností na přípravu, od transportu po dodržování bezpečnostních a klimatických hodnot," dodává ředitel Západočeské galerie Roman Musil.

Cesta knihy v proměnách času

Poodhalit myšlenkové a nakladatelské zázemí, ve kterém knihy vznikají, si dala za cíl výstava „BAOABC. Jak a proč vzniká kniha pro děti.“ Vznikla ve spolupráci s nakladatelstvím Baobab, specialistou na ilustrované dětské knihy.

Výstava je uspořádána podle principu abecedy, který je dětskému světu blízký. Pod každou literou se skrývá jednotlivé téma, např. C je věnované cestě knihy. „Kniha vznikala jinak třeba v roce 1957 a jinak dnes," přibližuje Juraj Horváth, spoluautor výstavy a známý ilustrátor. „Velké zjednodušení přinesla digitalizace výroby a tisku. Dnes může být nakladatelem jeden člověk, který sedí doma, což by dříve nešlo.“

Návštěvníci se mohou seznámit také s domácími i zahraničními autory knih a samozřejmě ukázkami jednotlivých ilustrací.

Výstava Plzeňská madona a krásný sloh poběží do 28. března tohoto roku, výstava BAOABC byla prodloužena až do 30. května 2021. V online prostředí jsou k dispozici videa, fotografie a pracovní listy pro děti.

Autor: L. Duchková