Meteorologové zpřísnili výstrahu před intenzivním deštěm. Na Šumavě hrozí povodně!

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - úterý, 2. leden 2024 13:20
Meteorologové zpřísnili výstrahu před intenzivním deštěm. Na Šumavě hrozí povodně! ilustrační. Foto: pixabay

Až do čtvrtka čekají meteorologové především na Šumavě vydatné srážky. Na hřebenech připadne až 30 centimetrů sněhu, který však vlivem vyšších teplot bude odtávat a navýší hladiny řek. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Výstraha před vydatným deštěm platí do čtvrtečních 6 hodin ráno mimo jiné pro Klatovy a Sušici. Vysoký stupeň povodňové pohotovosti, kdy se řeky mohou vylévat z břehů, platí do odvolání v jihozápadních Čechách.

„Do čtvrtečního rána (4. 1.) očekáváme v horských oblastech vydatnější srážky. Na Šumavě, v Krkonoších a Jizerských horách může za 48 hodin spadnout mezi 60 a 80 mm. Část těchto srážek bude ve sněhu. Na hřebenech zmíněných hor očekáváme za 48 hodin kolem 30 cm nového sněhu, během noci na středu se ale bude oteplovat, hranice sněžení se bude zvyšovat a sníh začne odtávat,“ uvedl ČHMÚ.

Meteorologové zároveň varují před opětovným vzestupem hladin řek, které odvodňují horské oblasti. Většina toků by se mohla dostat na nejnižší, první povodňový stupeň. „U toků v povodí horní Radbuzy, horního toku Otavy, horního Labe a horní Vltavy očekáváme i překročení 2. SPA. Vzestupy v důsledku dotoku očekáváme v dalších dnech i na dolních úsecích větších toků,“ dodali.