Marcela Krejsová: Veřejná správa neumí podnikat, vysoutěžení nového dopravce byl správný krok

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 24. červen 2020 13:08
Marcela Krejsová náměstkyně hejtmana Plzeňského kraje Marcela Krejsová/ilustrační

Ve vedení Plzeňského kraje se krátce před volbami udála zásadní změna. Ve funkci hejtmana skončil Josef Bernard (ČSSD), který sám předložil návrh na své odvolání. Formálním reprezentantem kraje se stala první náměstkyně Marcela Krejsová (ODS).

Vy jste od začátku funkčního období byla první náměstkyní hejtmana, a nyní jste se logicky stala formálním reprezentantem Plzeňského kraje. Teď vlastně musíte vykonávat dvě funkce zároveň. Má to nějaký dopad na fungování kraje? Změna se fungování Plzeňského kraje nijak zásadně nedotkla. Rada má do konce volebního období 8 členů a každý z nich ví, co má dělat. Je pravda, že nyní ke svým kompetencím vykonávám ještě funkci hejtmana, ale na tom fungování Plzeňského kraje nestojí. Řídí ho Rada jako kolektivní orgán.

Jak tyto změny Vy osobně vnímáte? Necítím se nijak výjimečně, mám víc práce, ale vyčistil se vzduch a na úřadě je lepší atmosféra. To podivné klima a napětí ve vztazích mezi lidmi, které jsem vnímala již v roce 2018, je pryč.

Odchod hejtmana společně s kauzou kolem jeho nákazy koronavirem, kterou nyní vyšetřuje policie, zastínila asi vážnější problém, kterým je nyní dopad koronavirové krize na krajský rozpočet. Já bych se k tomu již nerada vracela, ať to bylo jakkoliv, Josef Bernard odvedl velký kus práce díky své urputnosti a každodennímu nasazení, komunikaci se všemi složkami IZS. Záchranka, hygiena, hasiči, policie, zdravotníci, sociální pracovníci, odbory na úřadě, ajťáci, kteří tu každodenní dálkovou komunikaci zajistili, všichni pracovali s obrovskou profesionalitou, díky jim jsme to zvládli.

„Dopady koronavirové krize na krajský rozpočet jsou a budou obrovské“

A jak je to tedy s penězmi. Už se ví, o kolik peněz kraj kvůli koronakrizi přijde?

Dopady koronavirové krize na krajský rozpočet jsou a budou obrovské. V tuto chvíli víme jistě, že za první pololetí letošního roku nám oproti plánovaným příjmům, tedy schválenému rozpočtu, chybí 415,7 milionu korun. Této situaci jsme již rozpočet přizpůsobili, daňové příjmy jsme o tuto částku snížili, k vyrovnání jsme snížili rezervu na nepředvídatelné výdaje o částku 19,7 milionu a použili jsme disponibilní zůstatek účtů ke konci roku 2019, tedy výsledek hospodaření loňského roku, ve výši 396 milionů. To znamená, že k 30. červnu jsme faktický pololetní výpadek daňových příjmů vyrovnali.

Dá se říct, že se jedná o konečný stav nebo budou výpadky příjmů pokračovat? Bohužel je jisté, že výpadky příjmů budou pokračovat, odhadujeme to minimálně na dalších 450 milionů korun, ale může to být i miliarda, takže celkový propad daňových příjmů roku 2020 může být až 1,4 miliardy proti plánovaným příjmům z rozpočtového určení daní. Přesné číslo neví nikdo, jsou to odhady vycházející z kombinace výpočtů a predikcí ministerstva financí, Mezinárodního měnového fondu, vysokých ekonomických škol, bankovního sektoru, ČNB a zahraničních expertů.

„Nástupci chci předat zdravé finance“

Stihnete tedy dokončit cíle, které jste si před čtyřmi roky v rámci vedení Plzeňského kraje vytkli? Chci, abychom jako Rada tyto cíle dokončili, a to počínaje významným zlepšením stavu silnic II. a III. třídy, rozběhnutí výstavby západního okruhu města Plzně, dokončení všech detailů dopravní obslužnosti, protože “modrá flotila” (nový autobusový dopravce, pozn. redakce) není výsledkem práce jednotlivců, jakkoliv velká snaha je to takto veřejnosti podávat. Velkým cílem a výzvou je oblast zdravotnictví, protože snížit výdaje našich nemocnic se za čtyři roky nepodařilo. Čtyři kraje v republice mají nemocnice ve formě akciových společností a ani jeden z nich na jejich hospodařeni nedoplácí tolik, jako Plzeňský kraj. Ostatní cíle si budete moci přečíst ve volebním programu, který vytváříme kolektivně, protože umíme spolupracovat. V týmové práci je síla, které věřím.

„Dokazujeme, že zkrátka umíme spolupracovat“

Jaký je Váš cíl pro následující období do říjnových krajských voleb, ve kterých občané vyberou nové politické vedení regionu? Mým hlavní úkolem je “ustát” dopady koronavirové krize do rozpočtu a připravit snížený návrh rozpočtu na rok 2021, jehož sestavování bude velmi složité. Chci předat svému nástupci zdravé finance, rozběhnuté investice k dokončení, významně zhodnocený majetek a vyřešené “kostlivce”, které jsem objevila při svém nástupu do funkce.

Vzhledem k tomu, že funkční období je téměř u konce, můžeme se pustit i do předčasného hodnocení. Co považujete za svůj největší úspěch a úspěch této koalice? Bezesporu vysoutěžení nového dopravce, protože se nám podařilo po tvrdém vyjednávání přesvědčit celou koalici, že vlastní autobusový dopravce jako krajská firma není správná cesta, že nákupem autobusů na úvěr zadlužíme kraj de facto navždy, protože než je splatíme, budeme je muset obnovit. Zásadní rozdíl mezi pravicovým a levicovým pohledem je, že pravice zadá zakázku, dá práci firmám, které zaměstnávají lidi a platí daně, levice vytvoří socialistický podnik, kterou budou řídit kolektivně politici. Zní to tvrdě, ale v zásadě je to tak. Veřejná správa nemá podnikat, neumí to.

Ve volbách kandidujete na předních pozicích kandidátky ODS. S jakou vizí do voleb jdete? Čemu byste se chtěla v rámci Plzeňského kraje věnovat, pokud by kandidátka uspěla a měla byste šanci opět usednout v krajské radě? To jsou předčasné otázky. Vize, se kterou půjdeme jako ODS do voleb, je, jak jsem již uvedla, vizí, na níž se všichni shodneme a bude představena ve volebním programu. Nemůžu tady tvrdit, co bych chtěla já osobně.

ODS jde do voleb v koalici podporované TOP 09. Jak toto spojení vnímáte? Podporujete sjednocování pravice? Dá se říct, že Plzeňský kraj v tomto směru patří mezi průkopníky v zemi. Doufám, že oslovíme nejen pravicově smýšlející voliče, ale i ty nerozhodnuté. Touto společnou kandidátkou, na níž najdete kromě ODS, TOP 09 i nezávislé a úspěšné starosty obcí, dokazujeme, že zkrátka umíme spolupracovat. Nejsme solitéři, nehrajeme si na hvězdy, jsme zkrátka dobrý modrý tým. A modrá je dobrá...