Lyžařka Tereza Nová přišla o mistrovství světa, po pádu skončila v italské nemocnici

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 1. březen 2021 13:53

Měl to být splněný velký sportovní sen, pro plzeňskou lyžařku Terezu Novou se však proměnil v noční můru. Třiadvacetiletá členka Sportovního Clubu Černý nechyběla v nominaci na mistrovství světa v alpském lyžování, které se konalo ve známém italském středisku Cortina d’Ampezzo. Jenže těsně před zahájením šampionátu měla při tréninku v nedalekém Toblachu ošklivý pád, při kterém si poranila ledvinu a skončila v nemocnici. Nejen vrchol roku, ale i celá sezona pro ni bohužel skončila.

"Mělo to být moje první mistrovství světa dospělých. Snila jsem o něm, když jsem byla malá a měla jsem z nominace veliou radost. Nedá se nic dělat, musím se s tím smířit," svěřila se pak Tereza Nová z nemocnice v italském Bellunu, kde strávila celý další týden. Jen na dálku tak držela palce reprezentačním kolegům v čele s Ondřejem Berndtem, který je zároveň jejím přítelem.

Nová má na kontě především závody Evropského poháru. Na startu Světového poháru stál zatím jen čtyřikrát, z toho třikrát v minulé sezoně. Na další představení mezi elitou si ale musí počkat.

Co se vlastně při tréninku v Toblachu stalo? Trénovali jsme paralelní slalom s německým týmem a už na rovině se mi při přehození kousla spodní lyže. Roztáhlo mě to a spadla jsem přes hlavu do další brány, která tam byla.

Hned jste věděla, že se jedná o vážné zranění? Právě že to napřed vypadalo, že všechno bude v pohodě. Jenom jsem se nemohla nadechnout a myslela si, že jsou to naražená žebra. Nenapadlo by mě, že budu mít natrženou ledvinu. Až když jsme se vrátili do ubytování a začala jsem se převlékat do civilu a začala se víc hýbat, se mi udělalo špatně. Navíc jsem v moči měla krev, takže bylo jasné, že něco není v pořádku a hned jsme jeli do nemocnice. Cestou tam, před nemocnicí i při samotném vyšetření, jsem šestkrát zvracela, necítila jsem se vůbec dobře. Až když mi dali léky, se to hodně zlepšilo.

Jaká byla diagnóza? Natržená ledvina v horní části. Dostala jsem kapačky, antibiotika, v nemocnici jsem zůstala týden na pozorování. Musela jsem být v absolutním klidu. Ale stav se rychle lepšil, pak už mi bylo celkem dobře. Čekala jsem pak na další vyšetření, abych mohla domů. Minimálně měsíc ale musím zůstat v klidu.

Start na mistrovství světa vám však nikdo nevrátí. Cítíte velké zklamání? Strašně mě to mrzí, moc jsem se těšila. Ale nic s tím už nemohu udělat, tak to prostě je. Nějak se s tím srovnávám, nic jiného mi ani nezbývá…

Vlastně celá sezona pro vás byla složitá, zdravotních potíží jste měla víc. No jo, moc se to letos nepovedlo. Na podzim jsme měla potíže se zády a první polovinu sezony spíš doháněla tréninkové manko. Všechno úsilí jsem směřovala ke světovému šampionátu v Itálii. Stihla  jsem odjet jen jeden Světový pohár v obřím slalomu v Kronplatzu, pak Evropský pohár na Krvavci a několik dalších závodů. Myslím, že se mi podařilo v přípravě dohnat, co jsem na začátku sezony ztratila. O to víc mě mrzí, že jsem nemohla na mistrovství světa ukázat, kam jsem se posunula.

Čím jste v nemocnici zaháněla chmurné myšlenky? Chystám se psát bakalářskou práci a musím se učit na státnice, studuji třetí ročník Výživového poradenství a sportovní diagnostiky na Palestře. Takže mi volný čas vyplní studium. V nemocnici jsem se dívala na seriály, poslouchala hudbu i četla. Stihla jsem tam přelouskat Pentagram od Nesboa.