Linda Piknerová: Svět na dlani, 1. díl

Zveřejněno v Názory a komentáře
Od - pátek, 25. říjen 2024 08:06
Linda Piknerová: Svět na dlani, 1. díl Zdroj: archiv L. Piknerové

Není neznámých míst, je jen omezeného vnímání toho, co známe. A právě proto vznikl nápad přiblížit čtenářům webu plzen.cz témata ze světa, který začíná přesně tam, kde končí hranice známého. Jsem přesvědčena, že zájem o to, co se děje za humny, bude nejen osvěžením tohoto webu, ale přinese do veřejného prostoru témata, o kterých se příliš nemluví a panuje přesvědčení, že jsou buď zbytečná nebo se nás bezprostředně nedotýkají, protože se odehrávají kdesi daleko. Nic není vzdálenější pravdě. Pokud nerozumíme příčinám, nemůžeme řešit důsledky a pokud neřešíme důsledky, nemůžeme aktivně měnit svět, ve kterém žijeme.

Slavnostni krest knihy Afrika snu  a skutecnosti Ambicí nové rubriky je proto přinášet čtenářům komentované události ze světa, které se ať přímo či nepřímo dotýkají našich životů a vytváří svět, ve kterém každodenně žijeme. Čím větší povědomí o něm budeme mít, tím snadněji mu porozumíme a bude pro nás jednodušší se v něm pohybovat.

Opakovaně jsem od českých podnikatelů, kteří uspěli v Africe, slyšela, že to, co nás skutečně brzdí, je naše neochota podívat se za horizont vlastního dvorku a přistupovat k mimoevropskému světu kreativně, s chutí improvizovat a ochotou dělat chyby, bez nichž se žádný úspěch neobejde. Taky nám trochu chybí schopnost vidět spíše příležitosti než překážky. Možná bychom se mohli inspirovat známou baťovskou historkou z první třetiny 20. století, z doby, kdy Tomáš Baťa poslal ze Zlína dva mladíky do Afriky, aby prozkoumali obchodní příležitosti na kontinentu, kde tehdy žilo asi 170 milionů obyvatel (na místo dnešní 1,5 mld.). Zatímco jeden se vrátil s tím, že nemá smysl do Afriky expandovat, protože tam nikdo boty nenosí, druhý šéfovi řekl, že okamžitě musí do Afriky poslat ty nejlepší obchodníky, protože v Africe nikdo boty nemá! Během pár let se z afrických poboček Baťa staly ty vůbec nejúspěšnější a početné kolonie baťovců hájily principy československé značky i dávno poté, co ji znárodnili komunisté, kteří její lesk zabalili do hávu normalizační šedi.

Je fascinující, že v afrických pobočkách firmy Baťa přežil baťovský duch až do současnosti. Až už jde o keňské Limuru, zambijskou Lusaku či zimbabwské Gweru, tady všude narazíte na baťovskou tradici, kterou sem přinesl kdosi ze Zlína, kdo se nebál opustit tehdejší Československo a věřil, že svět není plný nástrah, ale naopak oplývá příležitostmi.

Přeji si, aby nová rubrika přispěla k rozšíření perspektivy na náš svět a možnosti, které nám jeho poznání může přinést. Jak s nimi naložíme, je na každém z nás. To nejhorší však je o těchto možnostech ani nevědět.

Fotografie v pobočkách firmy Baťa vznikly díky spolupráci s Nadací Tomáše Bati.

Linda Piknerová, Ph. D., analytička mezinárodních vztahů, komentátorka a členka projektu Expedice Z101