Scenérie Stolové hory v kombinaci s dechberoucím Atlantikem bičujícím ostré skalnaté pobřeží přilákala holandské hugenoty poprvé v polovině 16. století, kdy tito náboženští uprchlíci hledali klidné místo k životu mimo válkami rozhádanou Evropu. Nově usazení si začali říkat Búrové od holandského boer čili sedlák a až do příchodu Britů v 18. a 19 století byli fakticky jedinými původními Evropany žijícími na jihu Afriky. Přejímání místních vlivů pak dalo základ zcela jedinečné kulturní identitě Afrikánců, kteří se považují za skutečné Afričany, a to bez ohledu na svůj vzhled, který my (myšleno Češi) považujeme za evropský. Je vlastně úsměvné, jak jako Středoevropané bez koloniální zkušenosti stereotypně uvažujeme o světě, který ve skutečnosti osobně neznáme a domníváme se, že „je nějaký“. Právě Kapské Město ale by nám mohlo ukázat, jak chybně Afriku vnímáme a jak si představujeme svět, o kterém nic nevíme.
Ačkoliv ekonomickým srdcem JAR je oblast kolem Pretorie a Johannesburgu, což souvisí s objevením zlata a diamantů v 19. století, je to Kapské Město, jenž je dlouhodobě hodnoceno jako místo s nejvyšší životní úrovní nejen v celé zemi, ale také Africe jako takové. Podíváme-li se na Index kvality života, je JAR na 39. místě (ČR je 22.), přičemž samotné Kapské Město by zaujalo 35. místo, jen těsně za Kuvajtem. Příjemné podmínky pro život umocňuje klima i poměrně dobré investiční příležitosti, které do města přicházejí i díky vysoké úrovni digitálních služeb a relativní izolovanosti od problémů, kterými zbytek JAR trpí. Konečně je to právě Západní Kapsko a Kapské Město, kde se čas od času objeví pokusy o odtržení s argumentem, že by jim nezávislost zvedla životní úroveň a umožnila další rozkvět.
To, co JAR brzdí, je bezpečnost, protože samotné Kapské Město je na 16. místě v celosvětovém výskytu kriminality, přičemž před ním skončilo hned pět (!) dalších jihoafrických měst (na 1. místě je Pietermaritzburg). Jak je tedy možné, že ačkoliv podle statistik jsou na tom lépe město jako Lagos či Nairobi, je Kapské Město místem, které podle fanoušků platformy Time Out, nejlepším místem na světě? Mimochodem Time Out Market určitě znají ti z vás, kteří jsou fanoušky dobrého jídla a pití a poprvé se objevil už v roce 2014 v Lisabonu.
Do hodnocení bezpečnosti se bezesporu promítá forma vedení statistik. JAR je navzdory svým problémům fungující zemí, kde existuje evidence zločinů, takže zatímco třeba v Addis Abebě vás okradou a po nahlášení události se stanete terčem pokusu o další okradení ze strany strážců zákona (Addis Abeba je v žebříčku na 145. místě a uvedený příklad se zakládá na osobní skutečnosti), v Kapském Městě se čin bude reálně vyšetřovat. Je samozřejmě pravda, že rozšíření střelných zbraní a s tím spojených zločinů je v JAR násobně vyšší než ve zmíněné Etiopii, nicméně tam vás napadnou pro změnu noži a platí, že na jihu Afriky je vlastnictví zbraní součástí národní identity. Proto naše přesvědčení, že cesta na jih Afriky rovná se smrt zastřelením na promenádě kolem Atlantiku je hlubokým nepochopením toho, jak ve skutečnosti situace v Africe vypadá. To samozřejmě neznamená, že by kriminalita v JAR nebyla alarmují a život za ploty s ostnatým drátem nebyl realitou, nicméně tvrdit, že situace v Kapském Městě je horší než v zemích s třetinovou životní úrovní, je hloupost.
Pozitivní vnímání Kapského Města bezesporu umocňuje nádherná příroda a život spjatý s vinicemi, které se táhnou asi 100 kilometrů do vnitrozemí. Za posledním vinohradem pak začíná trochu jiná Jihoafrická republika, které někdy trochu žárlivě vzhlíží k městu pod Stolovou horou, které si jen tak někoho nepustí pod kůži.
Linda Piknerová, Ph. D. Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., analytička mezinárodních vztahů, komentátorka a členka projektu Expedice Z101.