Lídr ANO v Plzeňském kraji chce jednat se stranami bez KSČM a SPD

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - sobota, 3. říjen 2020 22:59
IMG-20200813-WA0000 První náměstek primátora Roman Zarzycký.

Roman Zarzycký, lídr a krajský šéf ANO jako vítěz krajských voleb v Plzeňském kraji osloví k jednání všechny úspěšné strany. Odmítá jednat pouze s ultralevicí a ultrapravicí. Do zastupitelstva kraje se kromě vítězné ANO dostala druhá ODS s TOP 09 a podporou nezávislých starostů, Piráti, STAN, SPD, ČSSD a KSČM. Výsledky ještě nejsou kompletní, zbývá sečíst poslední dva okrsky.

Oslava ve volebním štábu hnutí ANO. Foto: TV ZAK

ANO získalo přes 22,5 procenta hlasů. ODS s podporou TOP 09 a nezávislých starostů přes 21,2 procent, STAN s bývalým hejtmanem Josefem Bernardem, Zelenými a Pro Plzeň zhruba 14,8 procenta a Piráti přes 13,5 procenta. Zisk zbývajících tří stran se pohybuje zhruba od 5,5 do 6,1 procenta.

"Mám velkou radost, chtěl bych pogratulovat dalším v pořadí. Velmi dobrý výsledek dosáhla ODS, takže těm gratuluji. Myslím si, že i STAN překvapil, zbytek jsem takhle očekával," zhodnotil Zarzycký. Podle něj se potvrdil trend z předloňských komunálních voleb. Tehdy v Plzni ANO získalo 22,2 procenta hlasů a ODS 22,11 procenta.

Zarzycký zatím nechtěl spekulovat o možných povolebních koalicích. Ještě dnes se sejde krajský volební štáb ANO k projednání další strategie. "My určitě jako vítěz voleb oslovíme strany, které jsou za námi, určitě vyzveme všechny subjekty, které se dostaly do zastupitelstva k nějaké spolupráci. Když říkám všechny, platí to, co jsem nikdy nezpochybnil, že určitě nebudu jednat do ultraleva nebo do ultraprava," řekl.

Předpokládaný zisk mandátů naznačuje, že se bude muset spojit více stran, aby měly v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu většinu. Mezitím už třetí STAN a čtvrtí Piráti oznámili, že do povolebních jednání půjdou společně, což z nich bude činit zřejmě nejsilnější subjekt.

Zarzycký zatím nechtěl říci, zda by upřednostnil například model koaliční spolupráce, který od komunálních voleb v roce 2018 funguje na plzeňském magistrátu, kde se spojilo vítězné ANO, těsně druhá ODS, TOP 09 a ČSSD. Vše bude teprve předmětem jednání. Lídr ANO by ale nechtěl, aby se opakovala situace z voleb 2016. I tehdy ANO volby vyhrálo, do koalice se ale spojily jiné strany a ANO zůstalo v opozici.

čtk