Lidem s poškozením mozku usnadní návrat do života speciální program vyvinutý v Plzni

Zveřejněno v Aktuálně
Od - středa, 13. říjen 2021 14:06
Lidem s poškozením mozku usnadní návrat do života speciální program vyvinutý v Plzni Foto: Západočeská univerzita

Modrá, červená, světlá. Které slovo do řady nepatří? Pro zdravého člověka hračka, pro někoho, kdo se zotavuje po cévní mozkové příhodě, složitý úkol. Právě pro pacienty s poškozením mozku je určen online softwarový systém BrainIn vědců z Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni. 

Pro pacienty v akutní fázi onemocnění mozku i ve fázi dlouhodobé domácí rehabilitace představuje BrainIn nástroj, který jim usnadní návrat k běžnému životu. Při jeho tvorbě využili odborníci z katedry informatiky a výpočetní techniky Fakulty aplikovaných věd cílené neurorehabilitační metody a postupy i znalosti informačních technologií.

Úlohy, sloužící pro domácí i institucionální rehabilitaci, jsou hravé a zadání pestrá, což je na BrainIn jedna z nejdůležitějších věcí. Neurorehabilitační terapeuti totiž budou moci díky softwaru a jeho šablonám vybírat jednotlivé úkoly a sestavovat z nich cvičení na míru potřebám svých pacientů. „Zároveň systém sbírá informace o tom, jak se pacient při vykonávání cvičení chová, kam kliká, jak je úspěšný a podobně. To nám v budoucnu umožní využít metod strojového učení při vytváření terapií,“ uvedl jeden z autorů softwarového systému Roman Mouček.

Na webu si neurorehabilitační cvičení může vyzkoušet kdokoliv. Vybírat lze z devatenácti ukázkových úloh se střední obtížností. Jde o doplňování chybějících slov do vět, spojování barevných bodů, domalování obrázků nebo spojování dvojic. Stačí být u počítače a mít přístup k internetu. Terapeuti by pro využívání všech možností softwaru měli sebe i své pacienty zaregistrovat.

Software BrainIn není jediný projekt katedry informatiky a výpočetní techniky Fakulty aplikovaných věd, který cílí na znevýhodněné osoby. Známý je také BASIL – systém založený na ovládání počítače mozkem. Nesoběstačným lidem má pomoci vyjádřit jejich základní potřeby a získat alespoň omezenou kontrolu nad domácností. Vědci ze ZČU na něm spolupracovali s německými společnostmi Strategische Partnerschaft Sensorik a Sensorik‑Bayern.