Lidé z Ptenína na jižním Plzeňsku v referendu odmítli výstavbu větrných elektráren

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - pondělí, 16. leden 2023 08:48
Lidé z Ptenína na jižním Plzeňsku v referendu odmítli výstavbu větrných elektráren ilustrační. Foto: Pixabay

V Pteníně na jižním Plzeňsku se spolu s prezidentskými volbami konalo také referendum o plánované výstavbě větrných elektráren, které měly vyrůst na území obce směrem na Bolkov.

„Souhlasíte s tím, aby zastupitelstvo (…) podnikalo kroky směřující k podpoře výstavby větrných elektráren (…) a s tím související kroky směřující k přijetí finanční dotace od investora v řádech milionů korun (…) na další rozvoj obce Ptenín?" ptalo se vedení obce Ptenínských.

Ze 164 oprávněných voličů se v referendu vyjádřilo 122 lidí. O pouhých šest hlasů zvítězila odpověď NE, hlasovalo pro ni 63 místních. 57 obyvatel by s výstavbou a miliony souhlasilo, dva voliči neoznačili žádnou odpověď.

Vzhledem k tomu, že účast byla dostatečná (74,4 %) a byly splněny i další podmínky, je referendum pro vedení Ptenína závazné. Obyvatelé měli obavy z hluku, vlivu na životní prostředí a také ze změny krajinného rázu. Větrníky tak v obci u Merklína v nejbližších letech nevzniknou. Referendum je možné opakovat nejdříve za dva roky.