Léto plné rekonstrukcí. Co čeká řidiče v Plzeňském kraji

Zveřejněno v Z regionu
Od - pondělí, 24. květen 2021 06:50

Na silnicích v Plzeňském kraji se budou v letních měsících opět odehrávat intenzivní opravy. Podobně tomu bylo v minulých letech. Ředitelství silnic a dálnic ( ŘSD), Plzeňský kraj a město Plzeň do nich dají přes miliardu korun. Řada z nich bude pokračovat ještě v září i v říjnu.

Plzeňské ŘSD má na léto připravené opravy 15 úseků státních silnic I. třídy. za 640 milionů korun. Největší akcí za 130 milionů Kč je podle provozního náměstka Michala Syřínka rekonstrukce průtahu Horažďovic včetně sítí, která začne 22. července a skončí posledního září. Druhou největší stavbou za 81 milionů Kč by měla být oprava krytu vozovky v Plzni na přivaděči od Prahy od křižovatky na Kyšice po křížení ulic Rokycanská-Hřbitovní.

Ve Spáleném Poříčí pokračuje rekonstrukce mostu přes Bradavu, která skončí až příští rok. Na 56 milionů korun přijde oprava vozovky a křižovatky v Zavlekově na Klatovsku, která skončí 30. září. Ve stejném okrese ještě plánuje ŘSD opravit od poloviny srpna do konce října další část stejné silnice I/22 z Nalžovských hor do Hradešic za 42 milionů Kč. Na téže silnici pak opraví část z Kalu do Klatov za 23 milionů Kč a úseky ze Sobětic do Mochtína, z Loučimi do Libkova a z Kdyně do Brnířova, které by měly skončit v říjnu. Do stejné doby by měla být hotová oprava mostu v Červeném Poříčí na Klatovsku za více než 30 milionů Kč a na stejné silnici /I27 vozovka ve Štěpánovicích u Klatov a nedaleký úsek Horní Lukavice - Přeštice. Oprava tam začne 1. července a má skončit 31. října. "V průběhu oprav nikde neuzavřeme celou vozovku, doprava bude svedená do jednoho pruhu. Výjimkou budou Štěpánovice, kde to bude pár týdnů uzavřené, ale bude se jezdit po zažité objížďce," řekl Syřínek.

Správa a údržba silnic Plzeňského kraje (SÚS) připravila na léto 15 akcí na krajských silnicích II. a III třídy. Čtyři akce jsou financované z evropského programu IROP, hlavně oprava silnice II. třídy z Janovic do Nýrska za více než 76 milionů korun, která začala v dubnu a potrvá do konce října. Pokračovat bude oprava silnice II. třídy ze Spáleného Poříčí do Lipnice za necelých 40 milionů Kč.

Zahájené opravy mostů v Horšovském Týně na Domažlicku za 42 milionů korun a výrazně menší rekonstrukce ve Lhovicích na Klatovsku by měly být hotové v říjnu. Most v Nezdicích u Borov na Klatovsku má být opravený do konce roku. Dalšími většími akcemi jsou již zahájená obnova průtahu v Radnicích na Rokycansku za 47 milionů korun, která skončí příští rok. Stavba průtahu v Pernarci na severu Plzeňska za 72 milionů korun skončí až o rok později, stejně jako průtah ve Vochově ve stejném okrese za 78 milionů Kč. Už koncem října skončí obnova průtahu Mýta na Rokycansku. Kraj dále opravuje do konce září Komenského ulici v Dobřanech, silnici III. třídy v Lesné na Tachovsku a koncem července by měla skončit roční rekonstrukce průtahu v Losiné u Plzně za 26 milionů Kč.

V Plzni plánují na letní sezonu 13 staveb na silnicích nebo tramvajových tratích. Největší bude oprava povrchu vozovky ve Folmavské ulici na Borských polích za 26 milionů korun. Město dále chystá obnovu zastávkových zálivů pro MHD, dále bude opravovat část ulice Na Dlouhých, křížení Zborovská - Samaritská a Karlovarská - Na Chmelnicích, opravu komunikace v Zábělé a mostu přes trať v Lobezské ulici. Šest akcí za celkem 150 milionů korun je podle mluvčí magistrátu Adriany Jarošové v přípravě. Jde hlavně o opravu tramvajové trati na Plaské, úpravu parkovacích stání a rekonstrukci vodovodu a kanalizace ve Smrkové ulici, opravu tramvajové trati na Klatovské třídě v úseku sady Pětatřicátníků - Tylova a úpravy ulice U Hřbitova. "Termíny uzavírek budou upřesněné po vysoutěžení a stanovení dopravně inženýrských opatření, dopředu je nejsme schopni přesně určit. Všechno by mělo být stavěno za provozu při částečných uzavírkách," uvedla mluvčí. Pevně stanovené jsou výluky tramvají na Plaské od 2. srpna do 31. října a na Klatovské od 1. do 31. srpna, dodala.

čtk