Lenka Prokšová

Lenka Prokšová

Jedenáctičlenný zastupitelský klub Plzeňského kraje tvořený zástupci ODS a TOP 09 vyloučil ze svých řad krajskou zastupitelku EvTrůkovou (ODS)Ta se tak nově stane nezařazená.

Vyšší odborná škola (VOŠ) a Střední průmyslová škola elektrotechnická (SPŠE) v Plzni pořádá konferenci s názvem Úspěšný absolvent. Uskuteční se ve čtvrtek 18. května v aule VOŠ a SPŠE.

Pěšky nebo na kole vyrazily v pondělí 1. května na rodinnou vycházku na rozhlednu Chlum v plzeňské Doubravce doslova davy lidí. Nenechaly si ujít tradiční dětský den pořádaný plzeňskou ODS, která zde v pondělí připravila opékání buřtů pro celou rodinu i bohatý doprovodný program plný zábavných soutěží.

Zhruba 600 lidí se v Karlových Varech zúčastnilo akce Piju prameny. Kampaň měla za cíl především seznámit samotné obyvatele lázeňského města s prameny, za kterými jezdí pacienti z celého světa. Protože ale dobrovolníci prošli vstupní i výstupní prohlídkou po třítýdenní pitné kúře, výsledky mohou sloužit i pro vědecké účely.

V bývalém vojenském prostoru ve Stříbře se to o uplynulém víkendu hemžilo psími spřeženími. Proběhl totiž první ročník takzvaného Stříbrského sprintu. Jak se více než stovce účastníků během víkendového deštivého počasí závodilo se dozvíte v reportáži Lenky Prokšové.

Magdaléna Sailerová z Rokycanska se narodila s Downovým syndromem. Dnes sedmnáctiletá dívka patří mezi světovou sportovní špičku. Závodně běhá, jezdí na lyžích nebo hraje tenis. Je tak ukázkou toho, že i když vám osud nadělí o jeden chromozom navíc, můžete žít život na plno.

Medvědí sourozenci Eliška a Honzík slaví letos 20 let. Tyto obyvatele medvědího výběhu plzeňské zoologické zahrady doplňuje ještě starší medvěd Miki, jemuž je v tomto roce rovných 30 let.

Plzeňané si mohou oddechnout. Největší černá stavba ve městě, Carimex, bude zdemolována do konce září příštího roku. Nejpozději do konce letošního září musí developer zajistit objekt Carimexu proti nepovolenému vniknutí třetích osob a odstranit z areálu nepořádek. Co všechno v místě v budoucnu vyroste zjišťovala redaktorka Lenka Prokšová.

Příběh generála Josefa Ereta, rodáka z Červeného Hrádku, měl být zapomenut, komunisté se ho chystali zatknout a postavit před soud. Jemu se ale podařilo i s rodinou emigrovat. Žil ve Spojených státech amerických, kde 15. března roku 1973 zemřel. V den padesátiletého výročí od jeho úmrtí uctilo mnoho lidí památku tohoto výjimečného muže pohřbeného v Dýšině u Plzně.

Plzeňské dopravní podniky mají novou tramvajovou vozovnu v Plzni na Slovanech. Nahradila původní areál z roku 1943, který byl dlouho v havarijním stavu a byl postaven pro tramvaje s třetinovou hmotností, než mají současné dvakrát delší vozy. Pod střechou tak jsou všechny tramvaje, které zajišťují téměř 40 procent dopravního výkonu všech tří trakcí Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP). Je tam myčka, lehká údržba, diagnostika podvozků a komfortní zázemí pro řidiče, vše, co podniku scházelo. Rekonstrukce probíhala za plného provozu a celková cena stavby je 1,8 miliardy, z toho více jak třetinu pokryla získaná dotace.