×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Lékař Klatovské nemocnice Richard Pikner je v karanténě po návratu z lyžování v Itálii

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 9. březen 2020 11:57
Richard Pikner Po návratu z lyžařské dovolené v Itálii je lékař Klatovské nemocnice Richard Pikner v karanténě. Foto: R. Pikner

Ve 14 denní povinné karanténě skončil po návratu z lyžování v jižním Tyrolsku v italské oblasti Trecime primář Klatovské nemocnice Richard Pikner s rodinou. Aktuálně nás informoval o tom, co karanténně předcházelo i o současné situaci v izolaci od okolního světa. Richard Pikner je lídrem TOP 09 pro krajské volby.

I Itálii byl lékař lyžovat s rodinou i s přáteli. Foto: R. Pikner

„Když jsme minulý týden vyráželi na lyže, rozhodně nepatřila tato oblast mezi rizikovou z důvodu nákazy koronavirem. Řekl bych, že z mého pohledu se jednalo možná o menší riziko, než ve srovnání s potkáním se s italskými návštěvami a turisty, kteří v té době jezdili do Prahy. V zásadě jsme se tedy nebáli, ale přistupovali jsme k tomu zodpovědně, to znamená desinfekce, desinfekční mýdlo a samozřejmě jsme více dbali na hygienu než obvykle,“ uvedl Pikner.

Během pobytu nikdo z výpravy netrpěl žádnými zdravotními problémy. „Když jsme se vraceli zpátky tak už jsme věděli, že nám hrozí riziko karantény, přijeli jsme ale v klidu v sobotu. Ta situace se teď dramaticky mění. Je mi jasné, že v tuhle chvíli já mohu být bezpříznakovým přenašečem koronaviru, protože ošetřuji pacienty, kterým je většinou nad 70 let. Samozřejmě riziko takového přenosu považuji za neúměrné a jsme v tuto chvíli v karanténě. Chvíli jsem se s tím samozřejmě smiřoval, ale z pohledu medicínského to asi smysl v danou chvíli mít může. Na druhou stranu já i moje rodina jsme v tuto chvíli chráněni více, než kdokoliv ostatní. V tuto chvíli už tím, že jsme izolováni od ostatních po dobu 14 dnů,“ konstatoval lékař.

Na horách v Itálii bylo málo lyžařů. Foto: R. Pikner

„Podle mého názoru v tuto chvíli nejde o to, kam lidé cestují, ale pokud možno nevycházet vůbec ven. Pouze v těch nezbytně nutných případech. Je třeba mít dostatek vitamínů, pravidelně dodržovat hygienu, mýt si ruce po každém návratu, případně používat desinfekční mýdla, desinfekční prostředky zvláště v případě, že byli lidé třeba nakoupit, nebo se setkali s větším počtem lidí, které neznají,“ varuje Richard Pikner.

Klatovský lékař uvedl, že mu pobyt v karanténě částečně komplikuje práci s pacienty. Na prvním místě je samozřejmě ochrana pacientů. Léčba osteoporózy, kterou se zabývám, nepatří mezi akutní onemocnění. Pacienti budou muset 14 dní vydržet, protože riziko toho, že bych třeba mohl být bezpříznakovým přenašečem a mohl bych nakazit ty své sedmdesátileté pacienty je prostě v danou chvíli neúměrné,“ dodal Richard Pikner.