Lavička se sochou Spejbla a Hurvínka zdobí náměstí

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 8. červenec 2020 13:01
IMG_5669 Foto: M. Osvaldová

Legendární loutkové postavičky Spejbl a Hurvínek v životní velikosti zdobí prostor u bistra na náměstí Republiky v Plzni. Bronzové sochy dvou plzeňských pohádkových figurek známých po celém světě vytvořila sochařka Lea Vivot u příležitosti 100. výročí vzniku loutky Spejbla. Pro plzeňské náměstí Republiky je nechal zhotovit Nadační fond Plzeň sobě.

"Leu Vivot jsem poprosil před pěti lety, jestli by nemohla udělat něco pro Plzeň. Napadlo mi, že by to mohli být Spejbl a Hurvínek, protože ti jsou s Plzní jasně spjatí. Skutek se povedl. Je to v době, kdy jinde ve světě padají sochy k zemi, my si tady dovolíme jednu sochu odhalit. Mám z toho upřímnou a velkou radost," uvedl předseda Nadačního fondu Plzeň sobě Roman Jurečko.

Bronzová socha Spejbla a Hurvínka je pohyblivá, pohybují se obě hlavičky i oči přesně tak, jako loutky. "Mám ráda, když jsou sochy živé. Děti si s nimi mohou hrát i si k nim mohou přisednout," doplnila Lea Vivot. Kanadská sochařka českého původu žijící v Kanadě a střídavě i v USA a Mexiku prý začala tvořit sochu před dvěma lety.

Jedna ze soch Ley Vivot zdobí i prostor před vchodem do Gynekologicko-porodnické kliniky ve Fakultní nemocnici na Lochotíně. Maminku s dítětem sedícím na lavičce, tam nechal v roce 2016 umístit Nadační fond Plzeň sobě.