Kvalita vody v koupalištích Plzeňského kraje je stále dobrá

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 30. červenec 2020 19:31
Foto Voda v Boleveckých rybnících_9 347 Šídlovský rybník

Kvalita vody v rybnících a venkovních koupalištích v Plzeňském kraji je i v polovině prázdnin stále dobrá. Z více než dvou desítek koupacích míst, které sledují hygienici, není nikde voda nevhodná ke koupání. Její kvalita je na prvním nebo druhém stupni pětibodové škály a koupání v ní podle hygieniků nepředstavuje zdravotní riziko. Hydrobiolog Jindřich Duras doporučuje ke koupání například dolní část přehrady Hracholusky, naopak od plavání v nádrži České údolí u Plzně plavce odrazuje. 

"Nádrž České údolí je zcela pod nadvládou sinic, které tam tvoří povlaky, hustý zelený vegetační zákal a voda i nepříjemně páchne," popsal stav vody. Naopak u hráze hracholuské přehrady byla dnes změřena průhlednost vody 3,4 metru a nádrž se v této části skoro vrací k pozdně jarnímu období čiré vody a nabízí skvělé podmínky ke koupání, řekl Duras.

Soustava Boleveckých rybníků v Plzni má vodu o teplotě kolem 24 stupňů. Problémy zde nepůsobí sinice, ale nízký stav vody. "Největší Velký Bolevecký rybník má průhlednost vody 1,7 metru vody, což je méně, než jsme zvyklí z jiných let, ale ke koupání je to stále výtečné," řekl Duras. Nižší průhlednost způsobuje suchem o metr snížená hladina vody, kdy se chůzí více čeří usazeniny na dně. Z dalších plzeňských rybníků má nejlepší kvalitu vody Kamenný rybník, kde má sice voda hnědý zákal, je to ale dáno rašelinnými huminovými látkami. Pro plavce má rybník výborné podmínky. Šídlovský rybník má o 1,5 metru sníženou hladinu, opravy hráze ale už skončily a záleží na srážkách, jak se ho podaří napustit. Voda je pro plavce ale vhodná. Třemošenský rybník má sice dostatek vody, plavání v něm ale znepříjemňuje stavba silnice u jeho hráze. Senecký rybník stále drží zelený vegetační zákal vody. "Nejsou to ale sinice, ale mikroskopické řasy, které nepředstavují pro plavce žádné riziko," řekl Duras. Barva rybníka je dána těmito zvláštními řasami, které jsou vázané na velkou kyselost vody. Na rybníku je nyní možné vidět i zvláštní druh vodních rostlin, a to bublinatky - mají jemné síťovité lístky a krásné žluté květy, dodal Duras.

čtk