Kulturní tipy na víkend

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - čtvrtek, 1. prosinec 2022 17:59
Kulturní tipy na víkend Ilustrační foto: Visit Plzeň

Máme tady první prosincový víkend nabitý kulturními a společenskými událostmi. Pojďme se alespoň na některé z nich podívat.

Pátek 2. 12.

Plzeňský Prazdroj nabízí v pátek a v sobotu mezi 17:00–18:00 speciální adventní prohlídku pivovaru s pivním kvízem.
Znáte příběh legendy mezi pivy, našeho jedinečného ležáku Pilsner Urquell? Tak přijďte na speciální adventní prohlídku, kde se s tímto příběhem seznámíte a své nové znalosti ověříte v pivním kvízu! Na adventní prohlídce vás však toho čeká ještě víc. Ve večerní atmosféře navštívíte varnu, kde se uvaří denně až 3 miliony půllitrů piva Pilsner Urquell, poznáte důležité postavy z historie i současnosti pivovaru a v ležáckých sklepích se můžete těšit na opravdu bohatou ochutnávku nefiltrovaného a nepasterizovaného piva Pilsner Urquell načepovaného přímo z dubových sudů. Prohlídky se konají 2., 3., 9., 10., 16. a 17. prosince, v časech od 17:00. do 18:00. Cena prohlídky je 180,- Kč, rezervace probíhá na www.prazdrojvisit.cz.

Divadlo Alfa zve od 18:00 na večerní premiéru hry SNOWBall

Kino a divadlo Káčko uvádí ve 20:00 komedii Vánoční příběh
Děj se točí okolo několika rodin. Skálovým šéfuje pevnou rukou postarší, ale stále velice energická maminka a letos ji čeká mimo jiné střet se synem, který si musí před maminkou nejen dávat pozor na svou prostořekou pusu, ale taky řeší trable se svou přítelkyní. Pazderkovi mají úplně jiné problémy. Těší se, že si užijí vánoční pohodu, tu jim však naruší nezvaní hosté, kteří pořádně zčeří vody jen na první pohled klidných rodinných vztahů. Další hrdinové se zase rozhodnou strávit svátky na horách, jenže ani to se neukáže jako dobrý nápad. Nebo nakonec ano? Vánoční příběh režisérky Ireny Pavláskové se může pochlubit super hvězdným obsazením. Dorazí Karel Roden, Jiří Lábus, Oldřich Kaiser, Jana Plodková, Hynek Čermák nebo Anna Fialová. Kino Káčko uvede 2. a 10. prosince.

Sobota 3.12. 

Školička bruslení Jardy Kubíka pořádá od 7:45 na zimním stadionu (malá hala) tradiční Mikulášskou na ledě. Na děti se těší bruslící Mikuláš, anděl a čert, děti se zase můžou těšit na dárečky. Pro frekventanty kurzů (rodiče a děti) je akce zdarma, ostatní bruslaří se můžou zúčastnit za poplatek 50,- Kč. Dárečky pro děti zabalené a čitelně označené jménem dítěte je třeba před zahájením předat Mikuláši a jeho pomocníkům.

Divadlo Dialog uvádí ve 13:30 a v 15:30 pohádku pro děti Jak čert vyletěl z kůže spolu s Mikulášskou nadílkou.
Pohádka pro nejmenší v podání divadla Propadlo vypráví veselý příběh o kouzelné kůži, zamilovaném čertovi, hodné Madlence, chamtivém králi a vychytralém generálovi Raplovi. Text Jaroslava Koloděje režírovala Dáša Marovičová. Součástí představení bude i Mikulášská nadílka pro malé diváky. Vstupné je 80,- Kč.

Mikulášská nadílka od 15:00 v ZOO slibuje čertovské odpoledne a ukládání medvědů k zimnímu spánku.

V 16:00 začíná adventní prohlídka Katedrály sv. Bartoloměje.
Interiér katedrály sv. Bartoloměje po rekonstrukci znovu ohromuje návštěvníky svou velkolepostí a krásou. V době adventu to platí dvojnásob. Vydejte se na speciální komentovanou prohlídku, která vás provede nejen historií a současností katedrály. Společně s průvodcem budete obdivovat Plzeňskou madonu i nádherné vitráže nebo zajímavá zákoutí hlavního plzeňského kostela. Jako předvánoční bonus je součástí prohlídky také povídání o českých vánočních zvycích a tradicích. O řadě z nich jste možná doposud vůbec nevěděli. Vstupenky jsou v prodeji v Turistických informačních centrech a na webu Plzeňská vstupenka. Na adventní prohlídky jste zváni v úterý v 17:00 nebo v sobotu o hodinu dříve, a to až do 20. prosince.

Výroba udržitelných ozdob je vánoční workshop s možností vyrobit ozdobu na vánoční stromeček z recyklovaných materiálů. Pořádá Techmania.
Adventní víkendy budou v Techmanii patřit workshopům, kde si děti i dospělí snadno vyrobí svíčku nebo vánoční ozdobu. Ale protože jde o Techmanii, není jejich cílem jen výroba. Účastníci se tu navíc dozvědí spoustu zajímavostí. Čtvrtého a osmnáctého prosince, při výrobě svíček, to bude leccos o tání vosku nebo o tom, kde se včelí vosk bere. Při výrobě ozdob třetího a sedmnáctého prosince bude zase tématem recyklace a 11. prosince se budou ozdoby vyrábět za pomoci chemických procesů.

 Neděle 4.12.

Od 06:45 se koná v Katedrále sv. Bartoloměje Adventní mše s roráty v podání Literátského bratrstva.
I letos zve katedrála sv. Bartoloměje na adventní roráty. Roráty bude zpívat Literátské bratrstvo každou adventní neděli při ranní mši. Začínat se bude už čtvrt hodiny před samotnou mší a roráty zazní i v jejím průběhu. Roráty jsou unikátní podobou ranní Mariánské mše v době adventní a nemají jinde v Evropě obdoby. Neopakovatelnou atmosféru této bohoslužby můžete zažít 4., 11. a 18. prosince. Začátek je každou adventní neděli v 6:45 hod.

Hrad Radyně ožije od 13:00 do16:00 mikulášskou nadílkou, jejíž součástí budou zábavné hry a soutěže, čertí strašení, tvoření pro děti či možnost využít vstupu na vyhlídkovou hradní věž. Samotný pán pekel Lucifer se svojí čertovskou družinou nachystá v hradní věži pro dětské návštěvníky zábavné hry a soutěže. Uvnitř hradního paláce se odehraje pekelná scéna s čertím strašením a hledáním hříšníků pro cestu do pekla. Nakonec vše dobře dopadne a čerti si nikoho do pekla neodnesou. V pravý čas přijde svatý Mikuláš s andělem, který bude rozdávat balíčky s nadílkou všem zúčastněným dětem. Návštěvníci Mikulášské Radyně budou moci využít možnosti výstupu na vyhlídkovou hradní věž nebo se zahřát teplým čajem v Centru služeb pro turisty, kde bude zároveň připraveno tvoření pro děti. Nadílka proběhne ve 14:00 a 15:30 uvnitř hradu Radyně.
Vstupné je 80,- Kč pro dospělé, pro děti 60,- Kč. V ceně vstupného je i prohlídka hradu.

Mikulášská nadílka proběhne i v Divadle Pluto. Na zábavné odpoledne pro děti zve divadlo od 14:00.

Měšťanská beseda uvádí od 14:30 a 16:00 pohádku pro děti s názvem Čertovská pohádka.

Stará synagoga zve od 17:00 na koncert Jazzové Vánoce
Přijďte se naladit na vánoční atmosféru do krásného prostředí Staré Synagogy. V průběhu večera zahraje Junior Dixieland Mariánské Lázně vánoční jazzové skladby. Zazní třeba Ring Dem Bells, White Christmas, Jingle Bells, O Holly Night, Rudolph the Red Nosed Reindeer, The Christmas Blues a další známé písně.