Kulturní tipy na poslední únorový víkend

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - čtvrtek, 23. únor 2023 18:00
Kulturní tipy na poslední únorový víkend Ilustrační. foto: Josef Krebs

Blíží se víkend, a tak vám opět přinášíme inspiraci, jak trávit volný čas. Divadelní představení, koncerty nebo taneční zábavy, nabídka je pestrá.

Pátek 24.2. 

Divadlo Alfa zve malé i velké diváky na pohádku O zlaté rybce, a to v 9:00, v 18:00 pak na večerní premiéru. Další představení se koná v sobotu od 15:00.

Loutkové představení plzeňského souboru Rámus Myslíš dědo...? začíná v 19:00 v Moving Station.
Rámus vznikl v roce 1989 jako dětský soubor ZUŠ Nýřany a hraje dodnes. Pravidelně se účastní amatérských přehlídek, na kterých získal řadu ocenění.

Divadlo Dialog uvádí Dramoklam v komedii Aby bylo jasno… od 19:00. 

Malina Brothers zahrají ve 20:00 v KD Šeříková
V unikátním bluegrassovém projektu Malina Brothers se sešli banjista Luboš (Druhá Tráva), kytarista Pavel a houslista Josef Malinovi s kontrabasistou Pavlem Peroutkou ze Spirituál Kvintetu. Za několik posledních desetiletí se jako hudebníci či producenti objevili snad na všech důležitých albech žánru country u nás a mimo jiné spolupracovali s Robertem Křesťanem, Pavlem Bobkem, Věrou Martinovou nebo Charliem McCoyem. Malina Brothers mají za sebou také řadu úspěšných koncertů v USA, a v Šeříkovce představí aktuální čtvrté album „Baroquegrass 1721–2021“, které je unikátním propojením bluegrassu s barokními melodiemi, i zásadní skladby z předchozích tří desek.

Na Šibřinky, tradiční taneční zábavu, vás zve od 20:00 T. J. SOKOL Plzeň–Skvrňany.
Zakladatel Sokola Jindřich Fügner uspořádal první sokolský maškarní ples 25. února roku 1865 a pojmenoval ho šibřinky na radu svého přítele doktora Miroslava Tyrše. Ten si tohoto, v té době neužívaného, slova všiml v Jungmannově slovníku, kde se psalo, že šibřinky jsou frašky, šašky a žerty a že tohle slovo lze najít i v Komenského Labyrintu světa. Samo slovo šibřinky pochází s velkou pravděpodobností z němčiny, ze slova Schabernack, které znamená škodolibý žert, posměšný kousek. Šibřinky jsou tedy veselá taneční zábava spojená se Sokolem. 

Pokud patříte k příznivcům tance a dobré zábavy, nenechte si ujít tradiční ples Nadace 700 let města Plzně, který je vždy ozdobou plesové sezóny. K tanci a poslechu hraje orchestr M. Novotného, těšit se můžete na vystoupení Baletní školy Divadla J. K. Tyla a Talentového centra tance STORM Ballet. Hostem večera bude Šárka Vaňková a v jeho průběhu budou předány hudební ceny Nadace 700 let města Plzně Plzeňský Orfeus a Plzeňský Orfeus junior, a ceny pro nejvýznamnější sponzory nadace za rok 2022. Ples se koná v Měšťanské besedě od 20:00.

Sobota 25. 2.

Od rána jste zváni na Masopust ve Farmaparku u Toma, který se koná v sobotu i v neděli vždy od 9:00 do 17:00.

Zajímavé vodní a mokřadní lokality Karlovarského kraje a jejich flóra - tak se jmenuje přednáška Vladimíra Melichara, na kterou zve do svého přednáškového sálu od 11:30 Západočeské muzeum v Plzni.

Neděle 26. 2.

Vyhánění zimy z plzeňské kotliny
Stalo se již tradicí, že pro Plzeňany končí zima vždy poslední neděli nejkratšího měsíce roku – tedy v únoru. Zimu zde ukončuje maškarní průvod, který se z Vinic přes statek Lüftnerka a Kalikovský mlýn vydá až do centra města. Na celé trase je připraven bohatý doprovodný program a ani letos nebude chybět topení Morany anebo soutěž o Plzeňský koblížek. Vítáni v průvodu jsou všichni, s maskami i bez. Rozpustilé vyhánění zimy z plzeňské kotliny je akcí v rámci celoročního cyklu víkendových a svátečních doprovodných programů v Zoologické a botanické zahradě města Plzně.
Trasa průvodu:
Sraz je ve 14:00 před 7. základní školou na Vinicích, první zastávkou bude Zoologická a botanická zahrada města Plzně - statek Lüftnerka (pro účastníky průvodu vstup zdarma) a dále bude průvod pokračovat přes Kalikovský mlýn na náměstí Republiky před radnici.

Humor Miroslava Horníčka se vrací na pódium v komedii Slaměný klobouk, kterou ve 14:00 uvádí Divadlo Pluto. Vše se především a neustále točí kolem „slamáku“, náhodou sežraného Ferdinandovým koněm. Pořízení nového stejného klobouku brání svatbě a naopak chystaná svatba zase brzdí hledání klobouku. Žárlivý manžel, milenky z minulosti hrdinů a všudypřítomní svatebčané nastalou situaci důkladně komplikují. Volně zpracováno na motivy komedie Eugena Labiche.
Hudba Jaques Offenbach, texty písní Milan B. Karpíšek. Režie Pavel Kikinčuk. Úpravy textu, scény a kostýmů se ujala  Jindřiška Kikinčuková, choreografie Martin Šinták.

Myší pohádka potěší děti ve 14:30 a v 16:00 v Měšťanské besedě.

Městský obvod Plzeň 2 – Slovany zve na 1. ročník dětského karnevalu na téma Z POHÁDKY DO POHÁDKY, který se uskuteční v sále KD Šeříkovka na Slovanech od 15:00.
Veselé a hravé nedělní odpoledne nabídne tanec, tvoření a společné aktivity. Na děti se těší klauni Mikky a Maky, kteří mají na závěr akce nachystané drobné odměny pro všechny masky. Vstupné dobrovolné.

Dětské šibřinky - maškarní bál pro děti se koná od 15:00 do 18:00 na T. J. SOKOL Plzeň–Skvrňany.

Filharmoníček a ztracená písnička - to je interaktivní hudebně zábavný pořad pro děti ve věku od 3 do 11 let. Od 16:30 ho pořádá Český rozhlas Plzeň.
Kluk Filharmoníček jednoho rána zjistí, že se ze světa ztratila písnička o plzeňské věži, co převyšuje kopce, a vydá se ji hledat. Pomůže mu někdo? Najde ji? To se děti dozvědí v rozhlasovém studiu S1 Českého rozhlasu Plzeň. Vhodné pro děti ve věku 3–11 let. V hlavní roli se představí Monika Schullerová, dirigovat bude Valentina Shuklina.

Divadelní spolek SPODINA zve v 19:00 do Divadla Dialog na komedii Dokonalý partner.