Kulturní tipy: co přinese velikonoční víkend?

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - čtvrtek, 6. duben 2023 18:00
Kulturní tipy: co přinese velikonoční víkend? Ilustrační foto: web ZOO Plzeň

Přestože značná část obyvatel metropole zřejmě využije čtyři dny volna k pobytu v přírodě, na chatách, chalupách či u babiček na venkově, Plzeň nabízí i tentokrát pestré možnosti kulturního vyžití pro ty, kdo zůstávají doma.

Pátek 7. 4.

Velikonoce v Zoo začnou už v pátek 7. 4. a užívat si je můžete do 10. 4. Na statku Lüftnerka vás čeká pletení pomlázek, zdobení kraslic různými technikami, tvoření velikonočních ozdob, výstavka velikonočních zvyků a tematická soutěžní stezka (10:00 – 18:00.). Pro děti budou také denně od 10:00 do 18:00 připraveny tradiční dětské hry.

Koncert MIG 21 – Jaro Tour 2023 začne v DEPO2015 v 19:00.
Při pohledu na krásné tváře a vypracovaná těla hudebníků z kapely MIG 21 by člověk nevěřil, že je tomu již čtvrtstoletí, co tato chlapecká, taneční, pěvecká a striptérská skupina z Prahy 5 - Smíchova, začala čeřit vody české hudební scény, a nutno říct, že řádně! Kapela v čele s neodolatelným Jiřím Macháčkem se hned svým debutovým albem „Snadné je žít“ zařadila mezi nejoblíbenější tuzemské kapely a každou další deskou si tuto pozici ještě dokázala upevnit. Hlavní devízou kapely jsou jejich živá vystoupení, málokdy se tak dobře pobavíte jako s touhle partičkou. Přesvědčit se o tom můžete hned první dubnový pátek v DEPO2015.

Sobota 8. 4.

Workshop Pletení pomlázek pořádá Techmania v 10:30 – 12:45 a ve 14:00 – 16:15, rezervace je nutná.
Oslavte Velikonoce v Techmania Science Center! Od 6. do 10. dubna na vás tady čeká spousta zajímavých tematických aktivit. Zjistíte, co všechno se v přírodě děje na jaře, nebo jak donutíte vajíčko skákat a nerozbít se. A proč kopřivy pálí? Nebo třeba na co všechno se dá využít vrba. Ponořte se do víru barev při barvení vajíček nebo zajímavých pokusech (pátek, neděle a pondělí) a zapojte se do velké vajíčkové loupeže. Najděte všechna vajíčka, vyřešte tajenku a vyzvedněte si drobnou odměnu jako výkupné za uloupená vajíčka. Na hale budou probíhat tematické buskingy a v dílnách tematické dílničky. A právě v sobotu – pouze v sobotu - můžete vyzkoušet pletení pomlázky.

Pohádky z Ošemetna uvádí Divadlo Alfa v 15:00.

Děda Mládek Illegal Band: NAROZENINY 25 let
Koncert populární kapely začíná v 19:00 v KD Šeříková.

Neděle 9. 4.

Tradiční Velikonoce se budou konat na náměstí Karla Panušky v Plzni Újezdě. Děti se budou moci zapojit do hledání čokoládových vajíček a připraveno je pro ně divadelní představení souboru Orfeus, který zahraje pohádku O kohoutkovi a slepičce.
Velikonoční atmosféru doplní vystoupení folklorního souboru Jiskra 58. Na závěr vystoupí hudební uskupení Třískáč, které potěší milovníky funk-popové hudby.
Program akce:
10:00 Zahájení akce – otevření dílniček
11:00 Jiskra 58
12:00 Pohádka o kohoutkovi a slepičce
13:00 Jiskra 58
14:00 Vyhlášení nejhezčího vajíčka a nejlepší nádivky
14:15 Hledání velikonočních vajíček
14:30 Třískáč
16:00 Ukončení akce

Od 14:00 jste zváni na zahájení víkendového provozu muzea Příběhy dvoutaktů v Plzni – Lobzích spojené s vernisáží výstavy obrazů mladého autora z Plzeňska Stanislava Tymla. Obrázky znázorňují – jak jinak - automobily a motocykly legendárních značek československé a východoněmecké výroby.

Klapzubova jedenáctka polechtá vaše bránice ve 14:00 a v 19:00 na Nové scéně DJKT.
„Byl jednou jeden chudý chalupník, jmenoval se Klapzuba, a ten měl jedenáct synů. Ve své chudobě nevěděl, co s nimi, a tak z nich udělal fotbalové mužstvo.“ Kdo by neznal knihu Klapzubova jedenáctka?
Humoristický román z roku 1922 českého spisovatele a novináře, ale i herce a zpěváka Eduarda Basse zná snad každý nebo o něm alespoň slyšel. Příběh starého Klapzuby a jeho synů z Dolních Bukviček u Kouřimě, kteří porazí Spartu, Slavii i FC Barcelonu, se dočkal i filmového zpracování. Bass se ve svém díle s humorem zamýšlí i nad etikou a profesionalitou sportu. Bratři drží vždy při sobě, navzájem se nikdy nezradí, nikdy je nezmůže pýcha, i když jsou slavní po celém světě.
Na tuto hravou a úsměvnou rodinnou komedii se mužská část našeho činoherního souboru obzvlášť těší a my věříme, že svou radostí ze hry, ať už z té fotbalové, či z té herecké, potěší diváka malého i velkého, mladého i staršího, plzeňského i přespolního...

Malá scéna DJKT uvádí v 17:00 muzikál Green Day’s American Idiot.
Muzikál American Idiot, vytvořený podle stejnojmenného alba americké punkrockové kapely Green Day, měl českou premiéru právě v Plzni již 15. 2. 2020.
Trojice mladých mužů se pokouší uniknout z nezáživného stereotypu předměstského života, každý se však vydává jinou cestou – kam až je na začátku jednadvacátého století dovedou? Těšit se můžete na populární hity American Idiot, 21 Guns, Know Your Enemy a řadu dalších v podání mladých členů souboru muzikálu DJKT a režii uznávaného amerického režiséra Steva Josephsona. Vzhledem k popularitě originálních písní je muzikál uváděn v původním anglickém znění s českými titulky.

Velké divadlo DJKT zve od 19:00 na operu Armida.
Neprávem opomíjená mistrovská opera Antonína Dvořáka na libreto Jaroslava Vrchlického přináší silný milostný příběh mezi kouzelnicí Armidou a rytířem křížové výpravy Rinaldem. Toto mistrovské dílo se do Plzně vrací po dlouhých osmdesáti letech.