Kulturní tipy: co přinese první listopadový víkend?

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - čtvrtek, 2. listopad 2023 18:00

Média

Máme tady první víkend předposledního měsíce roku nabitý kulturními a společenskými událostmi. Pojďme se alespoň na některé z nich podívat.

Pátek 3. 11.

JUNIORFEST
Mezinárodní filmový festival pro děti a mladé publikum bude probíhat od 3. 11. do 8. 11. na více místech Plzeňského kraje.

Festival POD DRNEM se koná 3. - 4. 11. v 10:00 v Moving Station.
"Chceme vnášet téma SMRTI do veřejného prostoru v Plzni. Chceme působit lokálně a poukázat na „místní zdroje“. Věříme, že smrt a umírání již v dnešní době není tabu. Festival nabídne prostor pro setkání sama se sebou, ale i s podobně smýšlejícími lidmi. Smíření se s vlastní smrtelností a téma strachu ze smrti chceme nastínit v souladu s nejnovějšími poznatky z oblasti psychiatrie, psychologie a hospicové péče. Velký potenciál v léčbě nejen úzkostí a depresí má psychedeliky (ketamin, psilocybin) asistovaná psychoterapie," zvou organizátoři akce.
Pátek:
19:00 Zahajovací rituál
19:30 – 21:00 Meditační koncert, hudebník Jirka Mucha, DMT dechovou meditační technikou provede Václav Silovský
Sobota
10:00 Zahájení festivalu Pod Drnem (moderuje Stanislav Jurík)
10:10 Jak se připravit na smrt (Kateřina Spourová)
10:30 AŽ UMŘU, ZASAĎTE NA MNĚ JABLOŇ ~ Jak vytvořit jedinečné poslední rozloučení (Tereza Chmelařová)
11:15 Smrt jako poslední zasvěcení (Mgr. Jan A. Kozák, PhD.)
12:00 Vědomé umírání (Soňa Černá, DiS.)
14:00 Pozvat smrt do života (Mgr. et Mgr. Tereza Juppová)
14:45 Návštěva Temné Bohyně aneb jak se za života s důvěrou potkat se smrtí (Mgr. Terezie Dubinová, PhD.)
15:40 Ars moriendi (ThDr. Filip Štojdl)
16:30 Psychedelika v léčbě existenciální tísně u onkologicky nemocných a v paliativní péči (Prof., MUDr., Jiří Horáček, PhD., FCMA)
17:15 hudební vystoupení Gábi Doubek
17:45 Beseda (besedující Prof., MUDr., Jiří Horáček, PhD., FCMA, ThDr. Filip Štojdl, Mgr. Terezie Dubinová, PhD., Tereza Chmelařová, moderuje Stanislav Jurík)
20:00 Závěrečný rituál festivalu Pod Drnem, připravuje Cerridwen, z.s.

15. narozeniny Rock Radia oslavte koncertem 3. 11. od 18:00 v DEPO2015.

Příběhy Bretaně a Normandie s ochutnávkou místních specialit
Povídání o francouzských regionech se Z. Kašparem od 18:00 v Alliance française de Plzeň. Nutná rezervace na e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Bláznovy zápisky
One man show Miroslava Herejka uvede 3. 11. v 19:00 Divadlo Dialog.

Muzikál Něco shnilého! začne v 19:00 na Nové scéně DJKT.

Světoznámý balet Labutí jezero uvádí od 19:00 Velké divadlo.
Má-li balet ve všeobecném povědomí notoricky známý titul, je to nepochybně Labutí jezero P. I. Čajkovského. Nové nastudování čtyřaktového pohádkového příběhu je naplněno virtuózní taneční technikou a v širším kontextu dramaturgie plzeňského divadla je i apoteózou úcty ke klasice, kterou nelze v repertoáru opomenout. Pro baletní soubor pak mimořádná příležitost, jak umělecky obstát i před nejnáročnějším publikem.

Podzimní tour Komunál + Alžběta
V rámci společného podzimního turné zavítají první listopadový pátek ve 20:00 do plzeňské Šeříkovky oblíbené rock – metalové spolky Komunál a Alžběta. Komunál oslavil v loňském roce již 30 let úspěšného působení na tuzemské hudební scéně, zpočátku ještě pod názvem Komunální odpad, a na svém kontě mají více než deset dlouhohrajících alb, zatím poslední „Naše věc“ vyšlo roku 2020. Služebně mladší Alžběta stihla za 12 let působení vydat 6 alb a v Plzni kromě starších hitovek představí také zbrusu nové album „Kouzelník“, které vyšlo v srpnu letošního roku.

1. Farmářský bál v Plzni POŠESTÉ začne ve 20:00 v Saloonu Roudná.
"Milí přátelé, zveme vás na šestý ročník originálního farmářského bálu. The Shower na pódiu už je tradicí, dále se můžete těšit na Podpultovky, Dance by Lion's i minikabaret známého plzeňského dua Dubnička-Lahoda. Na stolech zůstává vše při starém, budou na vás čekat báječné ochutnávky farmářských dobrot a v závěru bálu i vyhlášená jedlá tombola," slibují organizátoři.
Večerem bude jako vždy provázet Stanislav Jurík, kterému patří dík i za celou organizaci.

Sobota 4. 11.

Narozeniny Techmania Science Center
Přijďte od 10:00 oslavit již 15. narozeniny Techmania Science Center. Můžete se těšit na vědecké show, rej vědců a mnoho další chytré zábavy a projekcí v 3D Planetáriu, které si pro vás tým Techmanie připravil. Společně s průvodcem se zájemci budou moci vypravit na vesmírnou cestu ze Země až na vzdálené konce naší galaxie, která se odehraje v téměř dokonalé iluzi hvězdné oblohy v Planetáriu. V rámci promítání filmů v 3D Planetáriu se objeví také nejnovější snímek programu Za Slunce a ještě dál, který seznamuje diváky s prostředím za hranicemi naší Sluneční soustavy.
Není náhoda, že tématem narozenin se stane fosfor jako 15. prvek periodické tabulky prvků, a proto oslava západem Slunce rozhodně neskončí.

Zabijačkové hody na Lochotíně
Obyvatelé Lochotína se mohou těšit na tradiční zabijačkové hody s živou hudbou, které se uskuteční v parku U Bazénu na Lochotíně od 11:00 do 16:00. Nebudou chybět tradiční výrobky jako jitrnice, jelita, ovar nebo černá polévka. Návštěvníci nahlédnou pod pokličku řeznickému řemeslu. „Ve 14:00 bude na programu ukázka bourání prasete doplněná výkladem o mase,“ zve řeznický mistr Radek Janout z pořádajícího řeznictví U Bejka. Lidem rovněž předvede tradiční výrobu jitrnic.
Všechny výrobky budou lidé moci ochutnat a zakoupit přímo na místě. Kromě těch zmíněných budou řezníci nabízet ještě další masné výrobky jako např. grilované klobásy, česnekový bok, sádlo, paštiky, utopence, klobásy a další.
Akci doprovodí živá muzika, a to harmonikové duo manželů Holubových. Na místě bude točené pivo i limonáda a chybět by neměl stánek se včelovinou. Kdo bude mít chuť na sladké, bude si moci dát palačinky.

Cestovatelský festival Kolem světa pořádá 4. 11. od 13:00 Měšťanská beseda.
Cestovatelé a fotografové na festivalu představí své nejzajímavější cestovatelské zážitky ze svých expedic formou komentovaných projekcí a přednášek. Přijďte navštívit největší cestovatelský svátek – festival KOLEM SVĚTA.
Program festivalu:
13.00 Hory a města Pákistánu (Pavel Sedláček)
14.30 Argentina – od Ohňové země až na divoký sever (Karel Štěpánek)
16.00 Z Patagonie na Velikonoční ostrov (Jiří Soural)
17.30 Jedlíci na cestách – Maďarsko, Německo, Polsko a Holandsko (Travel gastro show)
19.00 Angola (Roman Soukal)
20.30 Sen o Papue Nové Guinei (Karel Wolf)
Nedílnou součástí festivalu je doprovodný program v předsálí, kde se bude podávat tradiční jídlo a návštěvníci si budou moci zakoupit tradiční asijské výrobky.

BU-BU-BU aneb ZOOSTRAŠENÍ
Zažijte docela jinou atmosféru podzimu ve strašidelné zoo mezi 14:00 - 17:00! S duchy a bubáky vzhůru do listopadové Zoo!
Co s sebou? Kostým (není podmínkou), lampion a svíčku na baterky (pro bezpečí všech), dobrou náladu a chuť se bát.

Na pohádku Jak si Míša hledal kamaráda zve v 15:00 Divadlo Alfa.
Medvídek Míša bydlí s maminkou a tatínkem v útulném čistém domečku a je mu moc dobře. Tedy – ne tak docela. Míša občas zlobí, protože mu chybí kamarád, kterého by mohl mít rád a s nímž by si do sytosti vyhrál. Kde může malý medvídek hledat kamaráda? Cože, u kontejnerů? No ovšem! Právě tam se totiž objeví světem protřelý a dobrodružstvím i špínou čpící medvěd, který Míšu okouzlí a kdo ví, třeba se z nich stanou opravdoví kamarádi… Příběh o tom, že každý potřebuje kamaráda a pro skutečné přátelství je třeba něco obětovat!

Loutkové divadlo: Čert ví proč si nenechte ujít od 15:00 na gymnáziu F. Křižíka.
Do pekla za čerty se podíváme s pohádkou Čert ví proč. Ale ani děti se nemusí bát, čerti nebudou opravdoví, ale jen dřevěné loutky. Odpolední pohádkové představení pro malé i dospěláky zahraje s loutkami český herec Štěpán Tuček. Vstup je zdarma.

Zažij Francii! Bonjour Plzeň!
Trhy s francouzskou tematikou, hudbou nebo vystoupení Žongléros na vás čeká mezi 16:00 – 21:00 v DEPO2015.

Na nesmrtelný muzikál My Fair Lady zve v 19:00 Nová scéna DJKT.

Balet Labutí jezero uvede v 19:00 Velké divadlo.

Činohru Lidé, místa, věci má na programu od 19:00 Malá scéna DJKT.
Příběh ze života Emmy, který může potkat každého z nás. Nebo jste si natolik jistí, že vás se týkat nemůže? Každý se jistě někdy ocitl „na hraně“. A na ní je právě teď Emma. Sledujte její zápas o sebe sama!
Halucinogenní jízda vnitřním světem herečky Emmy, která je sice ve svém oboru úspěšná, ale podlehla – poněkud pro ni nečekaně – lákavým svodům bohémského světa a psychotropních látek i alkoholu. Jednoho večera při představení ji tahle svůdná a nečekaná síla přemůže natolik, že se ocitne na odvykací kúře v léčebně. Co ji tam čeká? Přizná si svůj problém? A má ho skutečně, nebo jsou problémy spíš všude okolo ní, v našem dnešním světě, a ona je jen jeho obětí? „Kde jsem se to ocitla? Vždyť já jsem zcela normální!“, bude asi znít její první reakce. I tak očekávaná snadná cesta ke znovunalezení sama sebe je však zkomplikována společnými terapiemi s dalšími „léčenými“. Podaří se jí vyrovnat se s novou životní situací a najít „cestu zpět“ za tím „normálním světem“? Otázkou je, jestli takový normální svět vůbec existuje nebo je život jen fantazie a Emma je v něm jen přízrakem. Přízračným rackem.

Sofian Medjmedj | Papírna Plzeň
Koncert začíná ve 20:00.
Zpěvák a autor písní Sofian Medjmedj je často označován za velkou naději českého popu. Za dobu svého fungování projevil nejen svůj pěvecký talent, ale i autorskou sílu a postupně se vypracoval do pozice, kdy patří k nejvyhledávanějším a zároveň nejstreamovanějším mladým umělcům české scény. Jeho hudba se pohybuje na pomezí popu, r´n´b a rapu. Do textů prolíná své osobní prožitky, avšak vyhýbá se patosu. Za svou tvorbu získal ocenění v hudebních cenách Evropy 2 v kategorii Objev. Sofian má dar podmanit si publikum, jeho živá vystoupení v doprovodu kapely jsou energická a strhující.

Neděle 5. 11.

A. Inneman: Astrologie pro každého
Přednáška začíná v 9:00 v D klubu.

Volná neděle
První neděli v měsíci je vstup do Galerie města Plzně zdarma. Otevřeno je od 10:00. Od 13:00 do 17:00 si nenechte ujít Nedělní dílny - výtvarný workshop pro veřejnost, na který je vstup také zdarma.

Na muzikál My Fair Lady zve ve 14:00 Nová scéna DJKT.

Komedii 1 + 1 = 3 uvádí ve 14:00 Divadlo Pluto.
Taxikáře Johna dobrá vůle pomoci a nešťastná nehoda vykolejí z křehce udržované rovnováhy skrývaného dvojženství. A do toho je tu soused Stanley a dva policisté – a o zmatky je postaráno. Brilantní komedie Raye Cooneyho s Danielem Rousem, Pavlem Kikinčukem nebo Bronislavem Kotišem, Klárou Kovaříkovou, Tomášem Stolaříkem, Petrem Jančaříkem a dalšími oblíbenými herci. 

Plzeňská strašidla
Divadlo pro děti uvede ve 14:30 a v 16:00 Měšťanská beseda.
Bezhlavý rytíř z plzeňského náměstí, hastrman z Roudné i hejkal z Jíkalky se těší na mladé posluchače, dychtící po dobrodružných výpravách do dávných staletí. Zavedou je tam Jitka Kubištová a M. B. Karpíšek se svým vyprávěním i písničkami.

Teta Květa a kamarádi
Dětské představení s písničkami začíná v 15:00 v KD Šeříková.
Populární písničky z televizní série TV Pro Děti. Teta Květa se ve svém domečku nudí a stýská se jí. Zjeví se Víla Chytrolínka, která jí přičaruje spousty nových kamarádů. Fidlík s Violenkou totiž odcestovali do bájné krajiny Tóniny. Představení je určeno předškolákům a malým školákům, kteří si společně s tetou Květou a jejími kamarády mohou zazpívat a zatancovat.

Operu Kocour v botách uvede v 15:00 a v 17:00 Malá scéna DJKT.
Operní zpracování známé dětské pohádky z pera francouzského spisovatele Charlese Perraulta vytvořil jeden z našich nejvýznamnějších současných skladatelů Jiří Teml, který se tvorbě pro děti pravidelně věnuje. Kocour v botách, opera (nejen) pro děti, nás zavede do míst, kde se potkává lidský a zvířecí svět. A jako v každé správné pohádce, i zde nakonec vše dobře dopadne.

Literární party
V 16:00 proběhne v Ateliéru v DEPO2015 vyhlášení výsledků soutěže mladých autorů Via Carolina a následně autorské čtení.

Vzpomínka na Hanu Gerzanicovou se bude konat v 17:00 v kostele Všech svatých na Roudné v Plzni.
Vzpomínkové setkání přátel a příznivců významné plzeňské spisovatelky se koná za účasti Šebastiána Pavla Smrčiny, moderátora ŘK farnosti Severní předměstí, Josefa Kabáta ze Spolku aktivistů kostela Všech svatých na Roudné v Plzni, člena Střediska západočeských spisovatelů Jiřího Hlobila a operní pěvkyně Miriam Čížkové.

Koncert Operety a muzikály začne v 18:00 v kostele U Ježíška.
Koncert Terezy Dlouhé - soprán, Elišky Průšové, mezzosoprán a klavíristky Aliny Říhové se ponese - jak již název napovídá - v duchu operety a muzikálu.

Kulturní tipy: co přinese první listopadový víkend? Ilustrační foto: Peggy Kýrová