Kožní nádory trápí už i třicátníky, víte, jak jim zabránit?

Zveřejněno v Pro ženy
Od - čtvrtek, 22. červenec 2021 14:06
Kožní nádory trápí už i třicátníky, víte, jak jim zabránit? ilustrační

Celosvětový nárůst kožních nádorů se nevyhnul ani České republice. Novotvary, dříve běžné u seniorů, nyní postihují i lidi středního věku. Zanedbaná prevence, neznalost, jak se chovat na slunci a pozdní příchod k lékaři mohou vést až ke zbytečnému úmrtí.

Počet kožních nádorů se za posledních padesát let dramaticky zvětšuje. „Ve Spojených státech se objeví více než 3 miliony případů ročně. V Německu se zvedl od roku 1970 jejich počet pětinásobně a čísla se pohybují kolem 200 tisíc případů ročně. V České republice je to zhruba 30 tisíc případů za rok,“ vypočítává přednosta Dermatovenerologické kliniky FN Plzeň Karel Pizinger. 

Kožní nádory si také přestávají vybírat podle věku. Nejzávažnější forma, melanom, která se dříve objevovala především u pacientů mezi 40. a 60. rokem, nyní postihuje i seniory. Naopak bazaliomy a spinaliomy, novotvary zachycené u pacientů nad 60 let, nyní trápí i třicátníky a čtyřicátníky.

V roce 2018 postihl melanom v České republice 2600 lidí. Ve Fakultní nemocnici Plzeň diagnostikují za posledních 10 let okolo 200-220 případů ročně. Protože na vznik kožních nádorů má zásadní vliv sluneční záření, letní prázdniny jsou jedním z nejrizikovějších období. Lidé totiž vliv slunečních paprsků podceňují. „Pokud došlo ke spálení kůže na slunci více než pětkrát, a to zvláště v mladším věku, tedy dětství a v pubertě, riziko vzniku nádorů v pozdějších letech je až o 80 procent vyšší,“ vysvětluje přednosta Karel Pizinger.

Logickým doporučením je používat kvalitní ochranné krémy, vyhýbat se přímému slunečnímu záření přes poledne a chránit před sluncem děti, zejména ty nejmenší. „Děti do dvou let by na přímé slunce neměly chodit vůbec, a když, tak v oblečení. V moři by se měly koupat ve speciálních oblecích,“ zdůrazňuje profesor Karel Pizinger.

Pozor na slunci by si měli také dát lidé se světlejší kůží (tzv. kožní fototyp I a II.) a lidé s genetickou zátěží v rodině. Ještě nebezpečnější než sluneční paprsky je UV záření z umělých zdrojů, jako jsou například solária. Těm bychom se měli vyhnout úplně, obzvlášť zranitelné jsou ženy do 45 let věku.

Díky pokrokům v medicíně je v současné době prognóza vyléčení kožního nádoru velmi dobrá.  V případě zhoubných kožních nádorů ve více než 90 procentech pacienti přežívají pět a více let od zjištění nemoci. Klíčovým faktorem je ale čas zahájení léčby.  „Lidé by rozhodně neměli podceňovat prevenci a svou kůži by měli sledovat a chránit. A když už nějakou změnu zjistí, neměli by váhat a měli by zajít okamžitě k lékaři,“ shrnuje přednosta kožní kliniky Karel Pizinger.

Jak na prevenci kožních nádorů v létě: chraňte se na slunci krémem s vysokým UV filtrem – nevystavujte bez ochrany slunečnímu záření děti – zabraňte spálení se na slunci – kontrolujte svou kůži pravidelně – při podezření na novotvar ihned zajděte k dermatologovi.

Autor: Lenka Duchková