Koupě kryptoměny se nepovedla. Manželé naletěli podvodníkům

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 16. březen 2021 15:19
bitcoin-3024279_1280 ilustrační, pixabay

O více než 280 tisíc přišli manželé, které lákala vidina zbohatnout. Rozhodli se totiž investovat do bitcoinů. To se ale vůbec nepovedlo a jejich peníze zmizely. 

Kryptoměny vstoupily do masového povědomí jako alternativa oficiální měny s vidinou rychlého zbohatnutí. O bitcoin se proto začali více zajímat i drobní sběratelé. Zájem o kryptoměnu se zvyšuje, i když její hodnota je proměnlivá. K tomu přispívá i snadná dostupnost různých kryptoměnových aplikací. Podvodníci si stále nachází nové způsoby, jak docílit vlastního obohacení, zejména když jde o anonymní platební nástroj. O tom se přesvědčil i jeden manželský pár z Plzně.

Na obvodní oddělení Plzeň Skvrňany se dostavila žena, která se zřejmě stala obětí podvodného jednání v oblasti investic do BTC na internetu. Manžel poškozené se při svých zahraničních cestách rozhodl investovat do kryptoměny a vydělat si tak na důstojný důchod. Jeho investice se zřejmě nedařily podle jeho představ, a tak hledal pomoc u své ženy, která se usadila v Plzni. "Žena nejprve o jeho investicích nic nevěděla, ale chtěla muži pomoci. Společně se domluvili na realizaci investičních plateb do BTC na internetu. Muž stále věřil ve své investice, i když sám již platby realizovat nemohl, jelikož byl bez finančních prostředků. Po domluvě zaslal své ženě platební údaje k úhradě první platby, což činilo více jak 110 tisíc korun. Po pár dnech se podobná situace opakovala s tím, že cena BTC se měla navýšit a část peněz se musí ještě doplatit. Žena tedy v dobré víře následně složila v peněžním ústavu přes 84 tisíc korun. Bohužel ani v tomto případě finanční prostředky pro investici do BTC nestačily. Po pár dnech došlo opět na smluvenou platbu, kdy  žena složila v bance více jak 87 tisíc korun v domnění, že tentokrát se investice podaří a výnos z vložených investic si budou moci plnohodnotně užít. Tak se nestalo a po třech dnech se se ozvali „makléři“, kteří přijali vložené finanční prostředky od manželů s tím, že proběhl útok na burzu s kryptoměnou, a aby si to sami na internetu vyhledali," popsala policejní mluvčí Veronika Hokrová.

Manželé podle ní hledali pomoc na základě dostupných prostředků, ale bezvýsledně. Muž po neúspěšném hledání zkontaktoval „makléře“ "Bylo mu sděleno, že se jedná o „tajemství“ s tím, že požadují 4 250 amerických dolarů pro běžný převod nabytých finančních prostředků manželů na jejich účet," doplnila mluvčí s tím, že se zoufalý muž opět obrátil na svou ženu s prosbou o pomoc při doplatku zmiňované částky. Vzhledem k tomu, že již manželka za investice utratila veškeré své jmění, obrátila se s prosbou o půjčku na svého dobrého známého. Ten okamžitě pochopil, že v jejich případě nejde o investice s kryptoměnou, ale o možný podvod, při kterém manželé přišli o více jak 280 tisíc korun. Všechny provedené platby byly složeny na zahraniční účet. Další splátku oběma rozmluvil a poradil, jak se v takovém případě zachovat.

Policisté ve věci zjišťují veškeré okolnosti, případem se aktivně zabývají a po pachateli pátrají.

Policisté apelují na občany, kteří se rozhodnou investovat do kryptoměny na internetu, aby byli maximálně obezřetní. Nejprve si sami ověřili, zda nejde o fiktivní bursu, vyhledali si na internetu veškeré dostupné informace, týkající se investic do kryptoměny, a nebyli tak lapeni v síti pachatelů, kteří se tímto způsobem nezákonně obohacují na „důvěřivcích“. Pokud budete mít jakékoliv pochybnosti při realizaci takového obchodování, nic neinvestujte a neváhejte se obrátit o pomoc na linku 158 nebo na nejbližší služebnu Policie České republiky.