Doživotně odsouzený vrah z 90. let tvrdí: Nevraždil jsem

Zveřejněno v Krimi
Od - sobota, 26. únor 2022 06:50
Doživotně odsouzený vrah z 90. let tvrdí: Nevraždil jsem Foto: se souhlasem ZAK TV

Na doživotí odsouzený Josef Kott, který má podle soudu na svědomí čtyři vraždy, se snaží o obnovení svého případu. Se svým komplicem Michalem Kutílkem měl zabít vrátného v Nýřanech, dvě stopařky u Rokycan a taxikáře v Praze. To vše během 26 hodin v roce 1990 krátce potom, co se oba dostali na amnestii z vězení. Kott, který si odpykává trest ve věznici v Horním Slavkově, se teď dožaduje obnovy procesu.

V době, kdy se uvedené skutky staly, platily ještě socialistické zákony. A podle nich měli být oba, tedy Josef Kott a Michal Kutílek odsouzeni. Než v roce 1995 padl konečný rozsudek, přišla novela trestního zákona. Ta se ale neměla těchto mužů týkat, měly se jich týkat staré zákony. A to se nestalo. "V době spáchání trestných činů bylo 25 let, trest smrti a novelizací bylo uděleno doživotí. Stát si vybral jenom trest smrti a doživotí. Už do toho nezahrnul 25 let," podotkl Kott. 

Dalším důvodem pro odvolání je fakt, že Michal Kutílek před svou smrtí v roce 2017 změnil výpověď na jejímž základě byl odsouzen i Josef Kott. Všechny vraždy vzal na sebe. Kromě této výpovědi prý neexistují proti Kottovi žádné přímé důkazy. "Opravdu neexistují žádné přímé důkazy. Jediným důkazem byla výpověď spoluobžalovaného Kutílka, která byla posléze změněna a potom nalezená střelná zbraň. Ta ale nijak nespojuje osobu mého klienta s těmi jednotlivými skutky a už vůbec ne s vraždou stopařek tak, jak byla provedena. Tam střelná zbraň nehrála žádnou roli," uvedla advokátka odsouzeného Andrea Janková.

Případ Josefa Kotta bude Krajský soud v Plzni projednávat příští týden. Podle jeho advokátky ale zřejmě není vůle případ znovu otevřít. Pravděpodobně ale skončí stížností ve Štrasburku. "Všichni to zametají pod koberec," doplnil Kott, který sám říká, že už by leccos udělal jinak. "Po zvážení všech těch okolností samozřejmě. S odstupem let, kdy jsem zestárl a zmoudřel, mohu říci, že bych reagoval jinak. Bohužel v té době jsem z toho byl svým způsobem v šoku a reagoval jsem prostě špatně," uzavřel.