Knihovna města Plzně pořídí první výdejní bibliobox v Plzni. Kde ho najdete?

Zveřejněno v Z Plzně
Od - středa, 6. červenec 2022 06:45
Knihovna města Plzně pořídí první výdejní bibliobox v Plzni. Kde ho najdete? Zdroj: město Plzeň

První bibliobox v Plzni, kde si budou moci čtenáři vyzvednout objednané knihy, umístí letos Knihovna města Plzně. Bude u největší obvodní knihovny na sídlišti Lochotín a jeho pořízení včetně nutných stavebních elektrických prací vyjde včetně daně na 530 tisíc korun.

„Výdejní bibliobox funguje stejně jako výdejní boxy různých e-shopů, na které jsou už lidé zvyklí. Výhodou biblioboxu je, že si čtenáři objednané knihy mohou vyzvednout kdykoli bez ohledu na otevírací dobu knihovny. Žádné podobné zařízení v Plzni zatím není,“ uvedla náměstkyně primátora města Plzně Eliška Bartáková, do jejíž gesce spadá také oblast kultury. „Čtenáři si prostřednictvím svého konta on-line objednají knihy, informace o připravené objednávce společně s kódem pro vyzvednutí pak dostanou prostřednictvím e-mailu nebo SMS zprávy,“ vysvětlila Eliška Bartáková a dodala, že první výdejní bibliobox v Plzni bude umístěn na Lochotíně proto, že jde o největší obvodní knihovnu s největším čtenářským zázemím a je u ní i vhodný a přístupný prostor pro jeho umístění. „Výdejní bibliobox však bude fungovat pro všechny čtenáře Knihovny města Plzně, nejen pro ty, kteří jsou registrováni v Obvodní knihovně Lochotín,“ zdůraznila Eliška Bartáková.

Knihovnu města Plzně tvoří ústřední knihovna v ulici B. Smetany, síť obvodních knihoven (již zmíněný Lochotín, dále Bory, Doubravka, Slovany, Skvrňany), malé pobočky (např. Bolevec, Vinice, Lobzy) a také bibliobus, který jednou týdně zajíždí do míst, kde nejsou pobočky (např. do Hradiště, Bukovce nebo na Bručnou či Novou Hospodu).

Ředitelka Knihovny města Plzně Helena Šlesingerová upozornila, že je zároveň letos k realizaci připraven také projekt na zřízení boxu na vracení knih, který bude také umístěn na Lochotíně. „Tento projekt byl již do rozpočtu města Plzně zařazen. Od Ministerstva kultury České republiky jsme na pořízení obou boxů – výdejního a na vracení knih – získali dotaci ve výši 308 tisíc korun,“ upřesnila.