Klášter v Pivoni na Domažlicku je nově národní kulturní památkou

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - čtvrtek, 24. listopad 2022 10:01
Klášter v Pivoni na Domažlicku je nově národní kulturní památkou Foto: Lubor Ferenc, Wikimedia

Vláda na svém středečním jednání schválila prohlášení osmi kulturních památek za národní kulturní památky, je mezi nimi i bývalý klášter augustiniánů v Pivoni u Mnichova na Domažlicku.

„Každá z nově prohlášených národních kulturních památek je výjimečná svojí hodnotou, ať již mimořádnou architektonickou, uměleckohistorickou, urbanistickou či krajinotvornou. Je dobře, že pokračujeme v zavedené praxi, která nám umožňuje rozšířit či obohatit spektrum našeho kulturního dědictví, ale i naše poznání o minulosti jako takové,“ řekl ministr kultury a bývalý plzeňský primátor Martin Baxa. 

Areál bývalého augustiniánského kláštera byl založen ve druhé polovině 13. století a existoval až do josefínských reforem. V roce 1787 byl zrušen a v 19. století přestavěn na zámek. Klášter byl během své historie vícekrát zpustošen a znovu obnoven. V polovině 20. století celý areál vyhořel a už nebyl obnoven. V současné době je kláštera zchátralý, ale prochází rozsáhlou rekonstrukcí.

Změna hodnotové kategorie památky nenese žádné nové nároky na státní rozpočet, všechny navrhované kulturní památky jsou v dobrém technickém stavu, popřípadě se na jejich obnově lze podílet prostřednictvím existujících tzv. památkových programu Ministerstva kultury.

Dlouhodobou snahou Ministerstva kultury je zařazovat do souboru národních kulturních památek nejvýznamnější představitele všech typů a skupin kulturních památek tak, aby tento soubor dával ucelenou představu o širokém spektru našeho kulturního dědictví, a to i v evropském kontextu. 

Nově prohlášenými národními kulturními památkami jsou:

  • Klášter augustiniánů v Pivoni (Plzeňský kraj)
  • Zámek Jezeří s arboretem (Ústecký kraj)
  • Klášter augustiniánů v Roudnici nad Labem (Ústecký kraj)
  • Hrad Veveří (Jihomoravský kraj)
  • Klášter augustiniánů s chrámem Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně (Jihomoravský kraj)
  • Zámek Moravský Krumlov (Jihomoravský kraj)
  • Zámek Rosice (Jihomoravský kraj)
  • Zámek Plumlov (Olomoucký kraj)