Kdo bude nástupcem kardinála Duky? Ve hře je údajně i plzeňský biskup

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 2. únor 2021 11:45

Plzeňský biskup Tomáš Holub má být podle serveru Seznam Zprávy v užším výběru při volbě nástupce kardinála Dominika Duky. Plzeňské biskupství ale o ničem netuší. O tom, že je Holubovo jméno spojováno s funkcí nového arcibiskupa, se dozvědělo z médií.

Sám biskup se k celé věci nechce vyjadřovat. "Netušíme, kde se informace vzaly, jedná se o vysoce utajovaný proces. Ať už jde o výběr jakéhokoli biskupa, tak to žádný z nich nikdy neví předem," komentoval mluvčí Biskupství plzeňského Pavel Říha. O tom, že má být Holub v jakémsi užším výběru, se biskupství dozvědělo až z médií.

Současný arcibiskup Dominik Duka už tři roky přesluhuje. Biskupové opouštějí funkci ve věku 75 let, Dukovi bude letos už 78 let. Papež ale odchod může odložit, aby našel vhodného nástupce. Teď se ale doba odchodu přiblížila a Vatikán začal usilovně hledat nástupce. Podle serveru Seznam Zprávy jsou kromě Holuba dalšími kandidáty královéhradecký biskup Jan Vokál a břevnovský arciopat Prokop Siostrzonek.

Třiapadesátiletý Holub je plzeňským biskupem od dubna 2016, kdy nahradil Františka Radkovského. Na kněze byl vysvěcen v roce 1993. Prvním českým vojenským kaplanem se pak stal roku 1998. Mezi lety 2011–2016 působil na pozici generálního sekretáře české biskupské konference a také v úřadu kapitulního děkana Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě, čímž mu jako kapitulní dignitě náležel titul prelát.