Kde se dobře žije? Přece na vesnici!

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 27. květen 2020 22:15
plzen_cz_vesnice ilustrační foto

Určitě znáte ve svém okolí někoho, kdo odešel z vesnice bydlet raději do města. Není to nic neobvyklého. Zejména mladí lidé ve městě hledají lepší podmínky pro práci i pro vyžití ve volném čase. V poslední době se ale situace obrací a lidé z města „utíkají“ na vesnici, kde hledají klid a pohodu pro výchovu svých dětí.

Plzeňský kraj je v tomto fenoménu typický. Lidé se tu z města stěhují do obcí poblíž Plzně. Ostatní obce, které ale nemají takové štěstí a neleží blízko nějaké větší aglomerace, které jsou kromě Plzně i kolem Klatov, Domažlic a Rokycan, zůstávají často bez života. Ubývá tu služeb, prodejny mnohde už ani nejsou a často chybí i občanská infrastruktura jako jsou školy a školky, knihovny nebo pošty. Vedení Plzeňského kraje ale nechce nechat tyto obce bez pomoci.

„Za celou dobu fungování kraje, tedy za posledních 20 let, jsme do obcí poslali neuvěřitelných 1,2 miliardy korun na podporu života na venkově. Pomáháme i s udržením služeb na venkově, ať už to je podpora zachování prodejen či podpora pojízdných prodejen. Významně pomáháme a přispíváme i místním akčním skupinám a mikroregionům na společné projekty. A v době, kdy celý svět postihla pandemie koronaviru, tak je dle mého názoru potřeba právě z peněz, které dává kraj na podporu obcí financovat řemeslníky, malé firmy, ale i obchod na venkově. Jsem přesvědčen, že je to největší podpora v rámci dopadu stagnace či propadu hospodářského života. Pokud Plzeňský kraj zrealizuje veškeré projekty a dotace z rozpočtu na rok 2020 bude to správný signál pro vládu, aby našemu kraji a venkovu pomohla také,“ říká Ivo Grüner, náměstek hejtmana pro oblast regionálního rozvoje, fondů EU a informatiky.

Kromě toho Plzeňský kraj vynakládá ročně obrovské finanční prostředky na podporu autobusové a železniční dopravy, aby se lidé snáze dostali domů. Jen v roce 2020 je to více než 1,3 miliardy korun. Kraj dotuje také vlastní zdravotnická zařízení částkou 825 milionů korun, aby obyvatelé v odlehlejších oblastech měli zajištěnou zdravotní péči. Do sociálních zařízení kraj investuje 194 milionů a do školství pak 613 milionů korun.

Řadu těchto prostředků musí kraj vynaložit ze zákona, do vlastního majetku investuje jako správní hospodář. „Do čeho však kraj investovat ze zákona nemusí je podpora venkova. Ale protože rozpočty především malých obcí jsou v řádu pouze jednotek milionů korun, je dle mého názoru, který zastávám už 12 let, potřeba tyto obce podpořit z rozpočtu kraje. V roce 2020 to bude téměř 150 milionů korun v rámci podpory programu stabilizace a obnova venkova a v rámci programu havarijní stavy a naléhavé potřeby Plzeňského kraje,“ vysvětluje Ivo Grüner.

Fotogalerie