Karlovarský kraj vítá nový rok!

Zveřejněno v Karlovarský kraj ZAK
Od - neděle, 31. prosinec 2023 16:36
Karlovarský kraj vítá nový rok! Ilustrační foto: FB Mariánské Lázně

Po bujarých silvestrovských oslavách je nejlepší vyrazit do přírody na čerstvý vzduch a pořádný výšlap. Těch se v Karlovarském kraji první den v roce koná hned několik. Chybět však nebudou ani mimořádné prohlídky či setkání u svařáku.

Novoroční prohlídky relikviáře svatého Maura
Přijeďte si do Bečova užít první prohlídku roku a prohlédněte si vzácnou románskou památku relikviář svatého Maura! Prohlídkový okruh představí ojedinělou románskou zlatnickou památku nevyčíslitelné hodnoty. Doprovodná expozice provede dějinami tohoto skvostu s vyvrcholením v závěru trasy, kde nerušeně vychutnáte krásu románského zlatnictví.

Novoroční výstup na Podhoru
KČT Mariánské Lázně vás zve na Novoroční výstup na Podhorní vrch (847 m. n. m.), který se koná již po 47. V loňském roce se ho zúčastnilo 300 lidí.
Vyrazit můžete samostatně z Mariánských Lázní, ze Zádubu, z Ovesných Kladrub, z Vlkovic či z Teplé. S sebou si vezměte jídlo a pití. Cíl je u vysílače v sedle pod vrcholem Podhorního vrchu 847 m. n. m. v čase 10:00 – 14:00. Přivítání nového turistického roku – vstříc novým zážitkům, novoroční sbírka – akce Novoroční čtyřlístek.

Novoroční výstup na Třebouňský vrch
Jednou z tradičních akcí toužimských turistů je Novoroční výstup na 824 m vysoký Třebouňský vrch, který je dominantou regionu Toužimska.
Letošní výstup na vrchol Třebouňského vrchu se uskuteční na Nový rok, místní i přespolní turisté jsou očekáváni od 11:00 do 15:00. Pro účastníky jsou vždy připraveny pamětní listy. Třebounští hasiči s osadním výborem zajišťují občerstvení a ohřátí u ohně.

Novoroční výstup na Bismarckovu rozhlednu na Zelené hoře 2024
Klub českých turistů, odbor Union Cheb a Město Cheb zve všechny turisty na novoroční výstup na Bismarckovu rozhlednu na Zelené hoře u Chebu, která je jednou ze tří českých věží vystavěných na počest německého kancléře Otto von Bismarcka. Rozhledna na Zelené hoře u Chebu byla slavnostně otevřena v roce 1909 a patřila k tajnostem Železné opony – stála totiž v hraničním zakázaném pásmu. Organizátoři se na všechny účastníky těší mezi 12:00 - 15:00.

Novoroční výstup na Homolku 2024
Novoroční setkání turistů z Bečovska u přírodní památky Homolka se uskuteční mezi 13:30 - 16:30.
Na cyklotrase 362 (Teplá – Bečov – Loket) u obce Chodov nedaleko Bečova se nalézá v nadmořské výšce 675 m kuželovitá skála jménem Homolka. Byla chráněná již od roku 1972 a v roce 1997 se stala přírodní památkou. Homolka je sopečného původu a je tvořená čedičovými sloupci. Obvykle se takovým přírodním památkám říká „čedičové varhany" a vznikají většinou odtěžením kamene v lomech.
Pokud se na Homolku vydáte, budete muset z Bečova vyjít stoupák směrem na Otročín po cyklotrase 362 a když před Chodovem vyjedete z lesa, odbočte vpravo po polní cestě. Od starého lomu je to pak už jen kousek k úpatí Homolky. Protože Homolka se skrývá v lesním porostu, dá to chvilku hledání, než ji objevíte. Výstup na vrchol je možný se vší opatrností po úzkém spirálovém chodníčku.
Výstup na Homolku patří k Novému roku v Bečově už od roku 1984.

Novoroční setkání u svařáku
Novoroční setkání u svařáku proběhne na Lázeňské kolonádě v Mariánských Lázních 1. ledna 2024 od 14:00. Občerstvení zajištěno, hudební doprovod také.