Karlos Vémola a Tomáš „Robocop“ Peleška učili strážníky sebeobranu

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pondělí, 14. červen 2021 14:00
Karlos Vémola a Tomáš „Robocop“ Peleška učili strážníky sebeobranu Foto: K. Tipanová

Třicítka plzeňských strážníků a dva bojovníci, jejichž jména zná celý svět. Tak to vypadalo v pondělí v jednom z fitness center v Plzni na Lochotíně. Karlos Vémola a Tomáš "Robocop" Peleška dorazili na západ Čech, aby naučili policisty sebeobraně. „Jde o to, aby nikomu neublížili a zároveň, aby se jim nic nestalo,“ vysvětlil Vémola.

200115674 941438739749696 8917537452984908746 n„Primárně jsou tyto semináře určené pro hlídkové policisty nebo strážníky. Zpočátku o to nebyl úplný zájem, přizval jsem tedy Karlose Vémolu a začali jsme dělat semináře po celé republice nejen pro policisty, ale právě pro strážníky, armádu vězeňskou službu nebo justiční stráž. Chceme je nakopnout k tomu, že když na sobě budou pracovat, tak se pak venku ubrání. Když máte problém, některé znalosti vám nestačí,“ uvedl Peleška, který sám slouží už 21 let u státní policie a 30 let se věnuje bojovým sportům.

První část je základní, zaměřuje se na pacifikaci bez úderů. „Pak se to posouvá třeba do boje na zdi, v bytě, na diskotéce, v chodbě. To se policie v praxi nikde neučí. Máte situace, kdy je váš soupeř extrémně silný a musíte použít údery. Hodně čerpáme z MMA. Policie nemůže přijít a kopnout jen tak. Musíte umět zpacifikovat. Učíme, jak člověka vzít, znehybnit a spoutat,“ popsal Peleška náplň dvouhodinového semináře.

Karlos Vémola dělal dlouhé roky v Anglii vyhazovače. „Nechtěl bych se srovnávat s policisty, ale jednu věc jsme měli podobnou. Chtěli jsme lidi dostat co nejšetrněji z klubu, aby byl co nejjednodušší večer. Policisté na ulicích občas mají velké problémy. Nějaké věci z našeho oboru se jim mohou hodit. Jde o to, aby nikomu neublížili a zároveň, aby se jim nic nestalo,“ prohlásil Vémola.

Podle městského policisty a spoluorganizátora akce Artura Tereščenka byl zájem o seminář obrovský. „Odezva byla velká, Karlos je ikona. Kvůli vládním nařízením se ale mohlo zúčastnit jen 30 lidí. Rozhodli jsme se, že tedy uděláme ještě jeden na konci srpna,“ dodal.