Kapacity jsou plné. Na další uprchlíky už by musel Plzeňský kraj doplácet

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pátek, 11. březen 2022 13:35
Kapacity jsou plné. Na další uprchlíky už by musel Plzeňský kraj doplácet Foto: V. Bartoš

Kapacity zařízeních ministerstva vnitra jsou v Plzeňském kraji zcela vyčerpány. Ubytování pro další uprchlíky z Ukrajiny už by muselo objednávat a tím pádem i spolufinancovat samotné hejtmanství. V pátek o tom informoval hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

Od zahájení provozu Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU) v Plzni prošlo registrací celkem 5 064 osob, jen za čtvrtek to bylo 838 osob, což je výrazně více ve srovnání s předchozími dny. Na začátku tohoto týdne to přitom byla zhruba polovina. A právě v souvislosti s prudkým navýšením také rychle spadly volné kapacity na nulu. "Všechny dostupné ubytovny ministerstva jsou plné," potvrdil Špoták.

Kraj tak nyní stojí před problémem, jak se situací dál naložit. "Musíme se snažit vyvážit potřebnost ubytování uprchlíků, ale i otázku ekonomickou," připouští Špoták. Ani jemu se stejně jako dalším hejtmanům nelíbí příspěvek vlády. Ten činí 180 korun za noc pro dospělé a 100 korun pro dítě. Je tak jasné, že tyto peníze ani zdaleka nemohou pokrýt jakékoli ubytování. "Samozřejmě řešíme finanční otázku. Kraj musí ostatní náklady nést z vlastní kapsy," přiznal hejtman. Podle něj může jít o náklady ve výši jednotek až desítek milionů korun. "Pokud by byla varianta, že nebudou k dispozici hotelové typy a penziony, tak bychom museli řešit nouzové ubytování jako jsou tělocvičny," uvedl.

Ministr vnitra Vít Rakušan už na začátku týdne avizoval číslo 250 tisíc uprchlíků jako jakýsi strop, který je možné do České republiky přijmout. Ve čtvrtek se podle mobilních operátorů začal blížit k 200 tisícům. "Stop stav přijímání uprchlíků v kraji je otázka pro Vládu České republiky," dodal Špoták.