Jediný plánovaný masopustní průvod v kraji nakonec po dohodě s policií nebude

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - sobota, 6. únor 2021 10:31

Organizátoři masopustu v Klenčí pod Čerchovem na Domažlicku zrušili masopustní průvod. Měl se konat i v nouzovém stavu v sobotu 13. února a měl být spojen s dobročinnou akcí na pomoc týraným koním. Dva kilometry přes celé Klenčí mělo jít nejvíce 100 lidí v maskách a krojích, koně i obrněný vůz, a to bez zastávek, muziky, zpěvu, stánků a alkoholu. Jednání s policií nakonec dospělo k dohodě o zrušení, respektive přesunutí dobročinné akce, řekl Jiří Anderle z pořadatelských sdružení Výbor pro rozvoj městyse Klenčí a Dodna club.

Už na přelomu loňského a letošního roku zrušily průvody a bály další obce na Chodsku, kde se konají ještě větší masopusty než v Klenčí. Hlavně Postřekov, kde trvá veselí čtyři dny, a také Mrákov.

"Akce se přesunula na dobu, až to situace a policie dovolí. Předběžně přichází v úvahu Dětský den. A to, doufejme, že už s původním programem," řekl Anderle. Zrušení a přesunutí podle něj schválilo všech 11 členů on-line jednání a následně masopustní výbor.

Nadšenci z Klenčí věnovali přípravám masopustu a dobročinné akce stovky hodin. Snažili se nepřerušit tradici, kterou obnovili po zákazu v roce 1958 před 13 lety. Komunikovali s hygienickou stanicí a dalšími úřady. "Řekli nám, že pokud splníme podmínky, jako zakryté dýchací cesty, což by lidé v maskách měli, průvod do 100 lidí a skupinky do 20 s dvoumetrovými rozestupy, žádná muzika, zpěv, alkohol, tak se akce konat může," uvedl Anderle. Doporučili, aby nešlo o kulturně-folklorní akci, ale o dobročinnou, tedy o pokojné shromáždění. Dohlížet měla policie.

Průvod v čele s živým Masopustem, jeho ženou a dítětem, měl začít ve 14:00 a měl být tradičně spojen s dobročinnou akcí na pomoc týraným koním z útulku v nedalekém Miřkově. "Chtěli jsme upozornit i na to, že v téhle době trpí také zvířata. Útulky přicházejí o sponzory, potřebují pomoc třeba s krmením. Lidé měli dávat peníze do několika kasiček v průvodu, nebo i na účet útulku," uvedl Anderle. Akci na facebooku podporovaly desítky lidí. Uváděli, že si jako Chodové nenechají nic zakazovat, ale chápou, že musí dodržet pravidla.

čtk