Jaká je historie hazardních her?

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pondělí, 27. březen 2023 06:00
Jaká je historie hazardních her? ilustrační. foto: Pixabay

Abychom mohli skutečně pochopit hazardní hry jako fenomén nejen současné doby, tak musíme zapátrat v minulosti a zjistit, kde vznikly základy pro takový vzrůst a pochopit jeho podstatu. V tomto článku se dozvíte vývoj těch nejpopulárnějších hazardních her, které kdy byly vymyšlené – kostky, poker, blackjack a výherní automaty.

Jejich vývoj je stále v pohybu a hazardní hry, kvůli kterým jste dříve museli někam jít se postupně všechny integrují do online světa do online casin, která jsou dostupná z pohodlí domova.

Kde začít pátrat?

Pokud chceme začít pátrat v minulosti po historii hazardu, musíme si jako první ujasnit, co vlastně hazard je. Hazard má spoustu definicí, ať už se bavíme o právní kvalifikaci nebo o veřejném mínění společnosti.

Tyto pohledy se mohou v mnoha směrech diametrálně lišit, proto jsme si pro účely našeho pátrání zvolili současnou právní úpravu. Podle § 3, odst. 1, zákona č. 186/2016 Sb. o hazardních hrách se hazardní hrou rozumí: „hra, sázka nebo los, do nichž sázející vloží sázku, jejíž návratnost se nezaručuje, a v nichž o výhře nebo prohře rozhoduje zcela nebo zčásti náhoda nebo neznámá okolnost.“

Kostky

Kostky, jakožto hazardní hra se dají vystopovat asi do nejvzdálenější minulosti. Archeologické nálezy mohou s jistotou potvrdit, že se již před 40 000 lety hrála hra podobná kostkám, která se hrála s kostmi mrtvých zvířat a kameny. Zda součástí hry byla i sázka, která je klíčovým prvkem definice hazardu, je prozatím neobjasněno.

Kostky se ale nevyskytovaly zezačátku ve stejné formě, v jaké je známe dnes. Předchůdce dnešních kostek měly jiný počet stran, tvar, a dokonce i značení stran.

Nejstarší krychlovité kostky se dají nalézt v archeologických nálezech až v době 900 př. n. l. u Etrusků. Jejich popularita postupem let rapidně vzrostla a jiné tvary kostek vymizely.

Kostky se nalezly ve velkém i na našem území – největší sady se nalezly na hradě Rokštejn nebo na Náměstí republiky. Jejich rychlost a velmi jednoduchá pravidla zajistily, že jejich popularita jen rostla, a dokonce se dočkaly i svých omezení panovníky a církví v Evropě.

Poker

Původ a historie pokeru je stále zahalena rouškou tajemství, jelikož nikdo není schopen přesně dohledat, v jaké zemi se poker vyvinul. Dá se říct, že záleží, koho se právě ptáte. Někteří tvrdí, že poker pochází z Číny někdy z roku 900 našeho letopočtu, kde údajně čínští císaři hráli karetní hru, ze které se později poker vyvinul.

Angličané naopak věří, že se dnešní poker vyvinul z karetní hry „brag“. Pravidla a herní postup této hry není dodnes známý, ale s jistotou lze říci, že součástí bylo sázení i blafování.

Kořeny pokeru bychom pravděpodobně nalezli ale v daleké Persii v tehdy velmi populární karetní hře As Nas. Ta se pak díky francouzským mořeplavcům dostala až do Evropy. V Německu se vytvořila varianta As Nas nazvaná Pochspiel, ve Francii se zase hrála varianta zvaná Poque. Obě tyto verze se hráli s 25 kartami.

Cesta této karetní hry však neskončila jen v Evropě a v 18. století díky francouzským koloniím v Americe pronikla do Louisiany. Místní osadníci ji v roce 1800 nazvali právě „poker“ a bylo to poprvé, co tento pojem spatřil světlo světa.

První záznam o pokeru v knihách nalezneme u autora Joe Cowela. V knize „Slasti a strasti hazardu“ referuje o pokeru jako o hře pro 4 hráče s balíčkem 20 karet. Od poloviny 19. století se karetní balíček na poker více něž zdvojnásobil a dostáváme se na dodnes hraný počet 52.

Ve 20. letech 20. století světlo světa spatřila i dodnes nejoblíbenější varianta pokeru – Texas Hold’em Poker.

Blackjack

Historie blackjacku je velmi těžká na vystopování, jelikož nelze ukázat na jednoho zakladatele a na jedu dobu. Blackjack se vyvíjel v průběhu věků a jeho vývoj podle veřejností ještě není zcela kompletní.

Historie blackjacku se pravděpodobně dá vystopovat až do starověkého Říma, kde se obdoba hrála s jakýmisi dřevěnými kusy o různých bodových hodnotách. Převládající názor ale tvrdí, že se blackjack vyvinul ve Francii z her Chermin de fer a French ferm.

V 18. století pronikl do francouzských kasin pod názvem Vingt-et-un (pozn. Přeloženo z francouzštiny jako 21). Ve Španělsku se hrála podobná hra, ale součet karet musel být 31.

Během kolonizace Ameriky se hra 21, podobně jako ruleta, dostala i za velkou louži. Hra si v USA získala velkou oblibu. Název Blackjack se ujal právě tam, ve státě Nevada, který jako první zlegalizoval hazardní hry. Byl to název speciální sázky, kterou se kasina snažila přilákat další hráče. Ačkoli speciální sázka neměla dlouhou životnost, nový název pro hru se ujal a zůstal až dodnes.

Automaty

První hrací automat Poker slot machine byl vyroben v roce 1891 Sittmanem a Pittem v Brooklynu. Tento první předchůdce pětiválcových výherních automatů ještě nedisponoval integrovaným výplatním systémem, tedy automat výhry nevyplácel sám, ale učinil tak majitel výherního automatu.

V praxi to fungovalo tak, že hráč vhodil minci, a když se mu podařila výherní kombinace, sdělil tuto skutečnost barmanovi. Ten podle svého vlastního uvážení odměnil hráče naturáliemi (většinou šlo o pivo nebo cigarety).

Jednoruký bandita je vynálezem muže jménem Charles Fey ze San Franciska. Charles Fey se těší přezdívce „otec slotů“ nebo „Thomas Edison hracích automatů“. Automat měl tři otáčivé válce a 5 výherních symbolů: srce, diamant, listy, zvon a podkovu. Díky ikoně prasklého zvonu se první automat tohoto druhu nazýval „Liberty Bell“.

Přezdívku jednoruký bandita získaly výherní automaty tohoto druhu kvůli páce na pravé straně stroje, po jejímž stlačení se kotouče uvedly do pohybu. Výhodou tohoto výherního automatu byl už plně integrovaný výplatní systém – tedy automat vyplácel sám.

Automaty tohoto typu jsou stále dostupné v USA jakožto turistická atrakce v kasinech, i když jsou už displeje digitalizované.

Zaujala vás historie hazardních her? Navštivte web Sázení online, který je zaměřený na online casina, sázkové kanceláře a další včetně pomoci gamblerům.

Ministerstvo financí varujeÚčastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+

PR