Internetoví podvodníci útočí. Žena přišla o 300 tisíc za nepovedený prodej koně

Zveřejněno v Krimi západ
Od - pátek, 28. červenec 2023 14:01
Internetoví podvodníci útočí. Žena přišla o 300 tisíc za nepovedený prodej koně Foto: Policie ČR

Další případy kyber kriminality šetří kriminalisté v Plzeňském kraji. V prvním případě žena legendě lékaře z Jemenu nenaletěla, žádné peníze z ní nevylákal, a tak ji začal vydírat. V druhém případě neznámý pachatel z poškozené ženy vylákal 300 tisíc korun při prodeji koní ze zahraničí.

V pondělí přijali kriminalisté z územního odboru Plzeň – venkov případ vydírání, který se stal v internetovém prostředí. "Třiačtyřicetiletá žena se přes sociální sítě seznámila s mužem, který o sobě tvrdil, že pracuje jako doktor v Jemenu. Po krátké komunikaci chtěl po ženě zaplatit několika tisíc eur potřebných k proclení balíčku, který jí poslal," popsala policejní mluvčí Eva Červenková. Žena se zachovala správně a podvodníkovi "nenaletěla", peníze neposlala a ani si na jeho naléhání žádné nepůjčila. S údajným doktorem ukončila komunikaci na sociální síti a nahlásila jeho profil správci sítě. Jenže pachatel pokračoval dál. "Ženu kontaktoval na její e-mail, kde ji začal vyhrožovat likvidací jí i její rodiny. Zřejmě z důvodu umocnění pocitu, že své výhružky myslí vážně, jí poslal fotky jejího domu a jejich příbuzných," uvedla mluvčí policie s tím, že ani po těchto výhružkách se žena nezalekla a místo zaslání peněz přišla celou věc oznámit na policii. Policisté v tomto případě zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu vydírání.

Dalším z mnoha případů podvodu, který pachatel provedl přes internet, se od pondělí zabývají i policisté na Blovicku. Poškozená sedmačtyřicetiletá žena zareagovala na inzerát, kde byla nabídka koupi dvou fríských koní. "Žena komunikovala s prodejcem přes e-mail, přes který se domluvili na ceně za koně i za jejich přepravu z Nizozemska. Žena poslala peníze ze prodej koní, ale přepravní společnost, která měla koně převést do České republiky, požadovala další doplňující platby za očkování, stravu a jiná další povolení. Když slibovaní koně v domluvený čas nedorazili, přišla žena celou věc oznámit na policii a v celkovém součtu přišla o 300 tisíc korun," potvrdila Červenková. Podle ní policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání podvodu.