Interaktivní výstava pošle rodiny Vzhůru do oblak

Zveřejněno v Kultura
Od - neděle, 13. březen 2022 14:16
Interaktivní výstava pošle rodiny Vzhůru do oblak Foto: DEPO2015

Výstavu Vzhůru do oblak s více než 20 interaktivními exponáty připravilo pro rodiny s dětmi plzeňské DEPO2015. Na ploše 450 metrů čtverečních provede historií touhy lidstva po létání. Dětem narostou křídla, stanou se vědci v laboratořích a prozkoumají, jak a proč létají ptáci, mohou si vyzkoušet horkovzdušné balóny a sestavit vlastní rakety, letadélka a stíhačky. Výstava začne 18. března a potrvá do posledního dne letních prázdnin.

DSC06931Vzhůru do oblak provede rodiny čtyřmi tematickými okruhy. V prvním snovém a mytologickém okruhu se návštěvníci setkají s pověstí o Ikarovi, s velkou projekční interaktivní stěnou nebo zvukovou instalací v oblacích. Druhá část inspirovaná přírodou je probudí ze snu. Prostřednictvím počítačové hry a mechanických modelů mohou získat představu o tom, jaké je to létat jako pták. Vyzkouší si, jak fungují ptačí křídla a potvrdí si své závěry v letecké laboratoři. Ve třetím okruhu se už návštěvníci doslova odlepí od země. Za pomoci vynálezů a fyzikálních zákonů vypustí horkovzdušný balón, zkusí si používat křídla ve vzduchovém tunelu nebo se seznámí s příběhy letců a vynálezců. To vše je připraví na závěrečnou čtvrtou část, kde se coby inženýři postarají o start vlastní vesmírné rakety nebo se pokusí zkonstruovat letadlo, které z letištní ranveje dokáže uletět tu nejdelší vzdálenost.

„Výstava je koncipována tak, aby si ji užili malé děti i jejich rodiče. Hlavně první snová část nadchne i ty nejmenší. Určitě budeme rádi, když se rodiny ve výstavě budou snažit spolupracovat a vymýšlet společná řešení. Rodiče tak mohou dětem pomoci stavět letadla a rakety, vymýšlet ten nejlepší tvar křídel nebo si společně zasoutěžit. Při putování naší výstavou navíc naleznou odpovědi na spoustu často kladených zvídavých otázek svých dětí," uvedl programový ředitel DEPO2015 Jan Štěpán. Expozicí bude návštěvníky provázet lektor, který dětem nejen odvypráví příběhy o touze po létání, ale zároveň bude připravený jim v případě potřeby také poradit a pomoci při ovládání složitějších interaktivních exponátů. Prostor výstavy je bezbariérový, přístupný i s kočárkem.

Samotnou expozici doplní víkendový doprovodný program s tematickými workshopy. Na nich si budou moci návštěvníci vyrobit několik typů malých letadel a jiných létajících předmětů. Workshopy se budou odehrávat poblíž výstavy v kreativní pojízdné zóně KPZ každý víkend a ve stání svátky od 10.00 do 17.00. Výstava je otevřena ve všední dny od 14.00 do 18.00, o víkendech, státních svátcích a školních prázdninách od 10.00 do 18.00. Vstup do výstavy je organizován po hodinových intervalech ve skupině 30 osob. Návštěvníci si tak mohou předem zakoupit vstupenky na daný den i hodinu.