Hotely a penziony v Plzeňském kraji se zatím silvestra a Vánoc spíše obávají

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pondělí, 6. prosinec 2021 06:43
Hotely a penziony v Plzeňském kraji se zatím silvestra a Vánoc spíše obávají ilustrační. Foto: pixabay

Hotely a penziony v Plzeňském kraji se zatím silvestra a vánočních svátků spíše obávají, obsazeno mají málo pokojů a rezervace ubývají. Bojí se zpřísňujících protiepidemických opatření. Před pandemií to pro ně byl vrchol sezony a exponované lokality jako Šumava měly blokovanou většinu pokojů rok dopředu. Letošního silvestra ale budou lidé trávit hodně v chatách, chalupách nebo v apartmánových bytech. Zájem o ubytování v soukromí vzrostl.

V šumavském rekreačním středisku Železná Ruda čekají podle vedoucí infocentra Barbory Kučeravé potenciální hosté na vývoj situace, která se mění každým dnem. "Spíš se tu řeší, jestli se hotely nezavřou, za týden dva budeme vědět víc," řekla. Podle starosty Filipa Smoly hotely a penziony moc obsazené nejsou. "Všichni vyčkávají do poslední chvíle na opatření vlády. Chystají se sem vlastníci rekreačních bytů a chalup a jejich kamarádi," uvedl.

V Železné Rudě, kde žije 1600 obyvatel, je podle odhadů kolem 2000 apartmánových bytů, které využívají rekreanti. Jejich počty pandemie ještě posílila. Řada ubytovacích kapacit se mění na apartmány k nájmu nebo k prodeji. "Covid to urychlil. Hotely a penziony byly v epidemii zavřené, zatímco pronájem bytů pokračoval celou minulou zimu a bylo tam plno," řekl Smola. Podle Kučeravé do oblasti přijíždějí lidé vždy až 26. prosince. "Všechny lyžařské areály se ale připravují na sezonu. Jejich otevření by mohlo návštěvníky přilákat," uvedla.

Oblíbená ubytovací střediska v Železné Rudě ale neskuhrají. Největší hotel OREA Resort Horizont má být na silvestra obsazený asi za dvou třetin, vyšší zájem je také o Vánoce. Jde výhradně o Čechy, o rodiny nebo páry, větší skupiny zmizely. "Před dvěma lety jsme byli na silvestra i Vánoce úplně plní. Ale ani teď to není tak špatné, jak by to mohlo být," uvedl ředitel Jan Lauterkranz. Hotel se 117 většinou dvoulůžkovými pokoji, s bazénem, saunou a párou nabízí různé typy rezervací, které není problém zrušit bez storna nebo domluvit jiný termín. "Doufáme, že se nic nezavře. Nemáme indicie, že by se něco takového mělo dít," řekl. Ceny ubytování nezvýšil.

Lyžařský areál Ski&Bike Špičák má podle šéfa Vladimíra Kasíka mezi svátky a Novým rokem plně obsazenou kapacitu 60 míst v turistických chatách Blaženka a Hanička. "Ceny za ubytování se meziročně zvýšily asi o deset procent, ale stále patří mezi cenově velmi přijatelné," uvedl. Kromě zimních sportů nabízí modernizovanou sportovní halu u lanovky.

Plzeňské hotely jsou prázdné, ale o Vánocích i silvestru budou otevřené. "Lidé vyčkávají, jaká bude aktuální epidemiologická situace. Moc nám nenahrává ani zrušení adventních trhů. S návštěvností to teď bude hodně špatné," řekla Zuzana Koubíková, ředitelka městské organizace Plzeň-TURISMUS, která se 17 hotely připravila na leden až březen cenově výhodné turistické balíčky. V Plzni není koncem letošního roku ani moc akcí.

"Na silvestra ani na Vánoce zatím nemáme žádné rezervace. Ten konec roku vypadá hodně smutně, možná ještě o něco hůř než loni. Hotel bude každopádně otevřený," řekl Martin Perkaus, recepční tachovského hotelu Garni s 50 pokoji. Ještě před dvěma lety měl na konec roku hodně rezervací. Hotel Sokolský dům na domažlickém náměstí očekává, že bude mít na Vánoce a silvestra obsazenou více než čtvrtinu lůžek. "Pokoje určitě mít volné budeme. Současná situace je znát, ale zatím to není úplně nejhorší, rezervace se ale moc nedělají," řekla recepční. Němci téměř nejezdí.

Podle Petra Vybírala z webu e-chalupy.cz, který nabízí 12.000 chat a chalup po ČR, je jejich současná obsazenost na silvestra 85 procent. "Všechny horské oblasti už budou od 27. prosince do 1. ledna vyprodané a o Šumavu je velký zájem. Vánoce, silvestry se tam vyprodají nadoraz," uvedl. Majitelé chalup a chat už druhým rokem chtějí vyšší ceny, za dva roky vzrostly asi o 25 procent. "Loni to začalo s novými objekty, které přibyly do katalogu, letos na vyšší ceny tlačí i vlastníci rekreačních nemovitostí, které nabízíme už deset let," uvedl. Nabídka pronájmů chalup a chat se loni po prvním rozvolnění citelně zvýšila, ale za čtyři měsíce se vrátila do předcovidové úrovně.

čtk