Hory v Plzeňském kraji stále nabízejí dobré podmínky pro lyžaře

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pátek, 25. únor 2022 06:56
Hory v Plzeňském kraji stále nabízejí dobré podmínky pro lyžaře Foto: Ski areál Špičák

Stále dobré podmínky pro lyžaře panují na horách v Plzeňském kraji. V západočeské části Šumavy je v provozu většina vleků, upravují se i běžecké stopy. O víkendu se pojede ve stopách na pomezí jižních Čech a Plzeňského kraje Šumavský skimaraton. Na běžky lze vyjet i v Českém lese, upravené stopy jsou už jen na Čerchově.

V Železné Rudě jsou v provozu areály Špičák, Nad Nádražím - Belveder, Samoty, Weissova louka, Alpalouka, Goldhof a Debrník, jezdí i lanovka na Pancíř. Lyžuje se také v Kašperských Horách, sezonu už naopak ukončil areál v Nýrsku.

Na sjezdovkách největšího areálu v kraji, Ski&Bike Špičák, leží v průměru přes 40 centimetrů upraveného sněhu a lyžuje se na všech tratích včetně snowparku. Celý areál bude o víkendu k dispozici veřejnosti bez jakýkoli omezení, protože se tady po delší době nejedou žádné závody a nekoná se tu ani žádná jiná akce. Na svazích také poprvé po šesti týdnech o víkendu nebudou stovky žáků celodenních kurzů, které areál pořádá pro skupiny lyžařů nebo snowboardistů. Každodenní výuka s instruktory místní lyžařské školy dál pokračuje.

"Podmínky pro lyžování jsou stále skvělé, přeje nám nyní i počasí. V pracovních dnech týdne tady naprosto bez front lyžuje okolo 1400 až 1500 lidí. Víkendy atakují hranici 2000 a čeká se opravdu jen v řádu několik málo minut v exponovaném čase zhruba od 9:30 do 11:00 pouze na čtyřsedačkovou lanovku,“ řekl ředitel Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík.

Šumavské obce nadále upravují ve svém okolí stopy pro běžkaře. Na Železnorudsku leží podle polohy od deseti do 60 centimetrů sněhu. Většina tratí v oblasti je dobře sjízdná oběma způsoby běhu. Ve středu byly upraveny veškeré stopy v severní části - můstecký okruh, spojka Habr, betonka v úseku Špičácké sedlo - křižovatka Nad Silnicí. Dnes má rolba upravit stopy v okolí Gerlovy Hutě. Místy jsou ale ve stopách vytátá místa, uvádí železnorudské infocentrum.

Na Modravě je dnes 43 centimetrů sněhu, ve vyšších polohách je ho více - na Bučině 94 centimetrů a na Březníku na hřebeni až 180 centimetrů. Od Modravy ve směru k Srní sněhu ubývá. Stopy se v okolí Modravy podle tamního infocentra upravovaly ve středu, stejně tak v okolí Horské Kvildy. V Českém lese se neupravují stopy kolem Capartic, kde není dost sněhu. Upravený je nový okruh na vrcholu Čerchova či okruh na Malinovce, informuje domažlický sportovní klub Sněhaři.