Hory v Plzeňském kraji mají před jarními prázdninami dobré podmínky pro lyžaře

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pátek, 4. únor 2022 06:51
Hory v Plzeňském kraji mají před jarními prázdninami dobré podmínky pro lyžaře ilustrační. Foto: Ski areál Špičák

Výborné podmínky pro lyžaře nabízejí před začátkem jarních prázdnin hory v Plzeňském kraji. V západočeské části Šumavy jsou v provozu všechny větší lyžařské areály. Běžecké stopy jsou upravené na Šumavě i v Českém lese na Domažlicku. V Brdech mohou běžkaři vyjet za sněhem do nejvyšších poloh.

Příští týden začínají jarní prázdniny mimo jiné i dětem z Plzně. Na Šumavě jsou připravené vleky a lanovky v Železné Rudě a na Špičáku, v Kašperských Horách či v Nýrsku. Na Železnorudsku se lyžuje podle tamního infocentra v areálech Ski&Bike, Nad Nádražím - Beveder, Samoty, Weissova louka, Alpalouka, Debrník, Goldhof, jezdí i lanovka na Pancíř. Na svazích leží desítky centimetrů sněhu.

Největší areál v kraji Ski&Bike Špičák se o víkendu poprvé v této zimní sezoně otevře celý. Do dneška na Špičáku připadlo až 30 centimetrů přírodního sněhu, což umožnilo otevřít nebo dokončit úpravu zbylých dvou sjezdovek, které si ještě letos lyžaři nemohli vyzkoušet. "Dnes už se lyžuje na nejprudší české sjezdovce Šance v celé její délce. Na víkend pak už dokončíme všechny překážky a prvky ve snowparku na Lubáku, takže letos poprvé je k dispozici kompletní zimní nabídka našeho areálu,“ řekl ředitel Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík.

Nejprudší česká sjezdovka Šance se sklonem až 45 stupňů je určena pro freeridové lyžování a neupravuje se. Nezasněžuje se technicky a její otevření je tak závislé na přírodním sněžení, uvedl mluvčí areálu Karel Samec. V celém areálu je podle něj na sjezdovkách už po úpravách čerstvého sněhu až 70 centimetrů vysoká pokrývka. U dojezdu sjezdovky Turistické je také připravený tříkilometrový okruh s běžkařskými stopami.

Běžecké stopy se dnes upravují například v Horské Kvildě a v Modravě a okolí. V Modravě je nyní kolem 55 centimetrů sněhu, ve vyšších polohách ještě více. Po stopách je možné se vydat z Modravy na Březník, směrem na Tříjezerní slať či k pramenům Vltavy. V pátek a v sobotu se budou upravovat stopy v okolí Prášil, kde je 50 až 110 centimetrů sněhu a dojet se dá například na Poledník nebo na okruh Laka.

Upravené jsou také stopy v okolí Železné Rudy. "Včera (ve středu) byl po vydatném sněžení ze začátku týdne zprůjezdněn Můstecký okruh a znovu obnoveny tratě Belveder - Hofmanky, Pošťák, Polomský okruh a Německá spojka. Vše je upraveno opět pro klasiku i bruslení. Další úprava proběhne během pátku - bude upravena Betonka na Hojsovu Stráž a spojka přes Habr," uvedlo dnes infocentrum.

Nově upravené jsou i stopy v Českém lese na Domažlicku v okolí Capartic a Čerchova, kde leží až půl metru sněhu. Naopak v lyžařském areálu pro běžkaře v Těškově na Rokycansku je podle Zdeňka Rubáše sněhu na strojovou úpravu stop málo. V Brdech ale mohou běžkaři vyjet do nejvyšších poloh, kde jsou stopy prošlapané.

čtk