Horská služba na Šumavě měla tuto zimu čtyřikrát méně zásahů

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 4. březen 2021 19:42
data-web-fotobanka-2020-09-patrani-sumava-houby-img-20200920-wa0000.fitbox.x690.y2000.r0.q85.nr0.me2.jpg Foto: Horská služba

Čtyřikrát méně zásahů oproti minulé zimě absolvovala za tuto zimní sezonu horská služba na Šumavě. Zatímco od loňského prosince do dneška horští záchranáři na celé Šumavě zasahovali v 92 případech, o rok dřív to bylo za stejnou dobu 360 zásahů, řekl náčelník šumavské horské služby Michal Janďura. Aktuální lyžařskou sezonu značně zkrátila vládní omezení zavedená kvůli šíření koronaviru.

Jiné roky představují úrazy lyžařů na sjezdovkách výrazný podíl na zásazích horské služby. V této zimě to bylo podle Janďury během pár dnů, kdy byly sjezdovky otevřeny, celkem 15 zásahů. U úrazů pěších turistů zasahovala horská služba v 28 případech a ke zraněným běžkařům vyjížděla jednadvacetkrát. "Zbývající případy jsou jednotlivosti, nějaké úrazy při snowboardingu, skialpinismu, sáňkování a bobování a podobně," řekl Janďura.

I přes uzavření zimních areálů byly podle něj do tohoto týdne na Šumavě davy lidí. Byli to často lidé, kteří na horách nikdy před tím nebyli a ani se tam zřejmě nikdy nevrátí, takže se mnozí chovali velmi nezodpovědně a nezkušeně. Chodili po horách v teniskách, nebo dokonce v sandálech a nedostatečně oblečení. Cestu na hory podnikli podle šéfa horské služby jen proto, že to byla módní záležitost. "Moc se k tomu už nechci vyjadřovat, teď od pondělí je na horách už klid. Jsou tu jen místní a pár chatařů, kteří tu zůstali, těch je ale minimum," dodal Janďura.

Nynější lyžařská sezona už skončila. Kvůli omezením kvůli šíření koronaviru téměř vůbec nebyla. Vleky se mohly rozjet jen na několik dní loni v prosinci, pak ale lyžařské areály uzavřela vládní nařízení proti šíření koronaviru. Běžecké stopy se upravovaly, ale s úpravami už obce také skončily. Vzhledem k novým zpřísněným opatřením by mohli na stopy jen místní lidé, a to pouze na území své obce.

"Dnes naši rolbu stahujeme do depa na posezonní údržbu a odpočinek. Chtěli jsme ji ještě nechat v pohotovosti pro případ jarní sněhové nadílky. Bohužel, i kdyby se tak teoreticky stalo, budou radovánky v upravené stopě občanům Železnorudska zapovězeny. Naprostá většina běžeckých tras neleží v našem katastru, takže bychom se v oblasti Gerlovy Huti neměli vůbec pohybovat," vzkázalo ve středu na webu železnorudské infocentrum. Ukončení úprav vzhledem k platným opatřením oznámila také Modrava. Jinde v kraji se rolby zastavily už dřív kvůli nedostatku sněhu.

Horská služba musela i přes omezení lyžařských areálů plně pokrýt sezonu, obsadit svá střediska a zajistit za přísných opatření službu. Nemohly se konat tradiční akce, ale ani cvičení a výcvik horské služby.

čtk